Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomik Büyümesi için 2. Tahmin Açıklandı!

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD için büyüme rakamları açıklandı. İşte dünyanın en büyük ekonomisinde GSYİH'nin durumu:
ABD Ekonomik Büyümesi için 2. Tahmin Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

FED tutanaklarının yankıları sürerken piyasaların merakla beklediği büyüme verileri açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayımlanan ikinci tahmin, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 2,7 büyüme olduğunu ortaya serdi.

Böylece oran, ilk tahminin altında gelerek hayal kırıklığı yarattı. Ocak ayının sonlarında açıklanan ön tahmin ABD gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) son çeyrekte yüzde 2,9 ile beklenti üstü büyüdüğünü göstermişti.

Üçüncü çeyrekte büyüme yüzde 3,2 iken 2022’nin tamamı düşünüldüğünde GSYİH’de yüzde 2,1 artış olmuştu.

Bugünkü rapora göre dördüncü çeyrekte reel GSYİH’deki artış, kısmen konut sabit yatırımı ve ihracatındaki düşüşlerle dengelenen özel envanter yatırımı, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışları yansıttı.

Güncellenen tahminler, öncelikle, konut dışı sabit yatırımdaki yukarı yönlü bir revizyonla kısmen dengelenen tüketici harcamalarındaki aşağı yönlü revizyondan kaynaklandı.

GCM Yatırım Banner

İthalat ise yukarı yönlü revize edildi. 2022’nin tamamı düşünüldüğünde, GSYİH, 2,1 büyüme yönündeki ön tahminden değiştirilmedi.

Cari dolar GSYİH, dördüncü çeyrekte yüzde 6,7 veya 421,1 milyar dolar artışla önceki tahminden yukarı yönlü değiştirildi ve 26,15 trilyon dolar olarak belirtildi. ABD Ekonomik Analiz Bürosu’na göre GSYİH için nihai okuma, 30 Mart’ta paylaşılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.