Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomik Büyümesi için 2. Tahmin Açıklandı!

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD için büyüme rakamları açıklandı. İşte dünyanın en büyük ekonomisinde GSYİH'nin durumu:
ABD Ekonomik Büyümesi için 2. Tahmin Açıklandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

FED tutanaklarının yankıları sürerken piyasaların merakla beklediği büyüme verileri açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayımlanan ikinci tahmin, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 2,7 büyüme olduğunu ortaya serdi.

Böylece oran, ilk tahminin altında gelerek hayal kırıklığı yarattı. Ocak ayının sonlarında açıklanan ön tahmin ABD gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) son çeyrekte yüzde 2,9 ile beklenti üstü büyüdüğünü göstermişti.

Üçüncü çeyrekte büyüme yüzde 3,2 iken 2022’nin tamamı düşünüldüğünde GSYİH’de yüzde 2,1 artış olmuştu.

Bugünkü rapora göre dördüncü çeyrekte reel GSYİH’deki artış, kısmen konut sabit yatırımı ve ihracatındaki düşüşlerle dengelenen özel envanter yatırımı, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışları yansıttı.

Güncellenen tahminler, öncelikle, konut dışı sabit yatırımdaki yukarı yönlü bir revizyonla kısmen dengelenen tüketici harcamalarındaki aşağı yönlü revizyondan kaynaklandı.

İthalat ise yukarı yönlü revize edildi. 2022’nin tamamı düşünüldüğünde, GSYİH, 2,1 büyüme yönündeki ön tahminden değiştirilmedi.

Cari dolar GSYİH, dördüncü çeyrekte yüzde 6,7 veya 421,1 milyar dolar artışla önceki tahminden yukarı yönlü değiştirildi ve 26,15 trilyon dolar olarak belirtildi. ABD Ekonomik Analiz Bürosu’na göre GSYİH için nihai okuma, 30 Mart’ta paylaşılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu