Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinin Büyümesi Son Çeyrekte Beklentiyi Aştı

Küresel piyasalar tarafından haftanın en çok beklenen verisi olan ABD büyüme rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
ABD Ekonomisinin Büyümesi Son Çeyrekte Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta küresel piyasaların takip edeceği verilerin başında ABD’nin son çeyrek büyüme rakamları geliyordu. Geçen yıl boyunca artan enflasyon ve FED’in agresif faiz artırımlarının etkisi, büyüme rakamlarında görülmeye başladı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu, 2022’nin dördüncü çeyreğine dair gayri safi yurt hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı.

Rapora göre ABD ekonomisi ön okumalara göre yılın son çeyreğinde yüzde 2,9  seviyesinde büyüdü. Beklenti yüzde 2.6’lık bir büyüme olacağı yönündeydi. Açıklanan veri FED’in faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkisini göstermekle beraber, bundan sonraki yol haritası hakkında da belirleyici role sahip.

ABD ekonomisi büyüme grafiği
Kaynak: BEA

Ekonominin üçüncü çeyrek büyümesi ise yıllık baza yüzde 3.2 olarak gerçekleşmişti. Reel GSYİH’deki artış, özel envanter yatırımı, tüketici harcamaları, federal hükümet harcamaları, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlardaki artışları yansıttı. Buradaki artışlar kısmen konut yatırımı ve ihracattaki düşüşlerle dengelendi. İthalatta ise gerileme yaşandı.

Artışa imalat ile madencilik, kamu hizmetleri ve inşaat sektörleri öncülük etti. Tüketici harcamalarındaki artışın, hem hizmetlerdeki hem de mallardaki artışları yansıttığı kaydedildi. Mallar içinde en büyük katkıyı motorlu taşıtlar ve aksamları yaparken, federal hükümet harcamaları içindeki artışa savunma dışı harcamalar öncülük etti.

Üçüncü çeyreğe kıyasla, dördüncü çeyrekte reel GSYİH’deki yavaşlamanın, öncelikle ihracattaki düşüşü ve konut dışı sabit yatırım, devlet ve yerel yönetim harcamaları ile tüketici harcamalarındaki yavaşlamayı yansıttığı belirtildi.

Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından, ABD Dolar Endeksi yatay hareketini sürdürüyor ve 101.7 seviyesinden işlem görüyor. Rapor, FED’in geçen yıl boyunca faiz oranlarını yüzde 4.5 seviyesine çıkarmasının ardından açıklandı.

Federal Rezerv’in bir sonraki toplantısı 1 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek. Fed Faiz Aracı‘na göre 25 baz puanlık faiz artırım olasılığı yüzde 98 olarak fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu