Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi 3. Çeyrekte Yüzde 3,2 Oranında Büyüdü

Küresel piyasaların dört gözle beklediği ABD GSYİH rakamları açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde büyüme beklentileri karşıladı mı?
ABD Ekonomisi 3. Çeyrekte Yüzde 3,2 Oranında Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ekonomisinin son durumuna dair bilgi veren rapor açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu, yılın üçüncü çeyreğine dair gayri safi yurt hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı. Üçüncü okumalara göre ABD ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 oranında büyüdü.

İlk okumalarda yıllık büyüme yüzde 2,6, ikinci okumalarda yüzde 2,9 oranında açıklanmıştı. Bugün açıklanan nihai veriler ise ikinci tahminlerin üzerinde geldi.

Reel artışın ihracat, tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırım, eyalet ve yerel yönetim harcamaları ve federal hükümet harcamalarındaki artışların etkisiyle gerçekleştiği belirtildi.

İhracatın hem mal hem hizmetlerde arttığı belirtilirken, en çok katkının endüstriyel malzemeler ve otomotiv dışı sermaye mallarından geldiği aktarıldı.

Cari Dolar Cinsinden GSYİH Yüze 7,7 Arttı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BEA

Yılın üçüncü çeyreğinde cari dolar cinsinden GSYİH yılık bazda yüzde 7,7’ye denk gelen 475,5 milyar dolarlık artış gösterdi. Bu artışın ardından 25,72 trilyon dolar seviyesine yükseldi.

GCM Yatırım Banner

GSYİH yurt içi alım fiyat endeksi üçüncü çeyrekte yüzde 4,8, PCE fiyat endeksi yüzde 4,3, gıda ve enerji hariç PCE fiyat endeksi yüzde 4,7 arttı.

Cari fiyatlarla kişisel gelir önceki tahmine göre 8,1 milyar dolar aşağı yönlü revize edilerek, 283,1 milyar dolar artış gösterdi. Söz konusu artışın genel olarak kişisel faiz gelirindeki ve tarım dışı mülk sahiplerinin gelirindeki artışları yansıttığı ifade edildi.

Kişisel tasarruflar 12,9 milyar dolar azalarak 507,7 milyar dolar oldu.

Bu arada bugün açıklanan ve ekonominin gidişatına dair önemli bilgi veren haftalık işsizlik maaş başvuruları ise 216 bine yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın