Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Mahkemesi Tahkim Anlaşmazlığında Coinbase Lehine Karar Verdi

ABD Yüksek Mahkemesi tarafından kripto para borsası Coinbase lehine bir karar çıktı. Karar borsanın tahkim anlaşmazlığına yönelik olarak geldi.
ABD Mahkemesi Tahkim Anlaşmazlığında Coinbase Lehine Karar Verdi
Yorum

ABD Yüksek Mahkemesi, kripto para borsası Coinbase’in anlaşmazlıkları mahkemelerden çıkarıp özel tahkime götürmeyi amaçlayan müşteri davalarını durdurma teklifini destekledi. Mahkeme, bir dolandırıcının hesabından para çalmasının ardından dava açan bir kullanıcıyla ilgili bir alt mahkemenin kararını bozdu.

Alt mahkeme, önerilen bir toplu dava davasının devam etmesine izin verirken Coinbase, iddiaların tahkime ait olduğunu iddia ederek temyiz başvurusunda bulundu. Yargıçlar, Coinbase’in incelemesini istediği ikinci bir davayı reddetti.

Şirket, kullanıcı sözleşmesinin uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözülmesini gerektirdiğini ve uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözülmesi işlemlerini düzenleyen Federal Tahkim Yasası adlı bir yasa uyarınca, zorlama talebinin reddedilmesi durumunda ilk derece mahkemelerindeki davanın durdurulması gerektiğini savunuyor.

Davalardan biri, bir dolandırıcının 2021’de Coinbase hesabından 30.000 dolardan fazla çaldığını iddia eden müşteri Abraham Bielski’nin Kaliforniya’da açtığı davayla ilgili. Dava, şirketi Bielski’nin hesabını soruşturmayarak veya yeniden kredilendirmeyerek Elektronik Fon Transferi Yasasını ihlal etmekle suçladı.

Reddedilen diğer davada ise eski kullanıcılar şirketi, Dogecoin’de ödüller sunan 2021 çekilişlerine katılmak için ödeme yapmaya ikna ederek reklam düzenlemelerini ihlal etmekle suçladı. Yargıçlar her iki davada da, şirket gerekli kullanıcı sözleşmelerini savunduğu için iddiaların tahkime sunulmasını reddetti.

Coinbase geçtiğimiz günlerde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmişti. SEC, ABD’li kripto para borsasını, kayıt dışı menkul kıymet ticareti yürütmekle suçluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%