Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM Hizmet PMI Mart’ta Tahminleri Karşılamadı

Doların yönü için önem taşıyan bir diğer önemli ABD verisi açıklandı. ISM Hizmet PMI, Mart’ta ne durumda? İşte yanıtı:
ABD ISM Hizmet PMI Mart’ta Tahminleri Karşılamadı
HABER GİRİŞ

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) İmalat Dışı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) raporunu açıkladı. Piyasaların takibindeki veri, Mart’ta 51,2’ye geriledi. Tahminler 54,5’e işaret ediyordu. Şubat’ta 55,1 ile 54,5 beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti.

Hizmet PMI, bugün daha önce açıklanan ABD özel sektör istihdamını izledi. ADP raporuna göre tarım dışı istihdam, Mart’ta 200 bin artış yönünde beklentilerin altında 145 bin arttı. Böylelikle günün iki kritik verisi de hayal kırıklığı yarattı.

Düşüşü sürdüren dolar üzerinde baskı yaratması beklenen veri, tahminlerin altında kalsa da hizmet sektöründe ekonomik aktivitenin Mart’ta art arda üçüncü ayda genişlediğini gösterdi.

Sektör son 34 ayın 33’ünde büyürken yalnızca Aralık ayında daralma kaydedildi.

ISM Hizmetler Anket Komitesi Başkanı Anthony Nieves tarafından yayımlanan rapor, iş aktivitesi endeksinin Şubat ayındaki yüzde 56,3’e kıyasla 0,9 puan düşüşle yüzde 55,4 olarak kaydedildiğini ortaya serdi.

GCM Yatırım Banner

Yeni siparişler endeksi, Aralık ayında Mayıs 2020’den bu yana ilk kez daralmasının ardından Mart’ta art arda üçüncü ay genişleyerek 52,2 oldu. Tedarikçi teslimatları 45,8 olarak kaydedilirken fiyatlar endeksi 59,5’e geriledi.

ISM Hizmetler PMI’yı oluşturan alt endekslerdeki gerilemelere karşın Mart ayında on üç endüstri büyüme bildirdi.

Nieves, “Hizmetler PMI, bir aylık daralma ve önceki 30 aylık genişleme döneminin ardından üçüncü ayda 50’nin üzerinde kalarak sektör için sürdürülebilir büyümeye işaret etmeye devam ediyor” dedi. Ankete katılanların çoğunluğunun iş koşulları hakkında olumlu bir görünüm bildirdiklerini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.