Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Özel Sektör İstihdamı Beklentiyi Karşılamadı: Ekonomi Yavaşlıyor

Günün ilk kritik ABD ekonomik verisi açıklandı. Dünkü beklenti altı açık iş sayısı raporunun ardından özel sektör istihdamı hayal kırıklığını artırdı...
ABD Özel Sektör İstihdamı Beklentiyi Karşılamadı: Ekonomi Yavaşlıyor
HABER GİRİŞ

Piyasaların beklediği ABD verilerinden ADP tarım dışı istihdam yayımlandı. Automatic Data Processing (ADP) Ulusal İstihdam raporuna göre özel sektör istihdamı, Mart’ta beklentilerin altında kaldı. Medyan tahmin 200 bin artış yönündeyken özel sektörde istihdam 145 bin arttı. Şubat ayının 242 binlik okuması da 261 bine yukarı yönlü revize edildi.

ADP özel sektör istihdamı, dünkü JOLTS açık iş sayısının ardından iş gücü piyasasına dair ikinci hayal kırıklığı yaratan veri oldu. ADP raporu, tüketici talebi düştükçe ve borçlanma maliyeti yükseldikçe iş piyasası dengesini bulmaya başladığını bildirdi.

ADP Baş Ekonomisti Nela Richardson ise son verilere ilişkin şu ifadelerle değerlendirmede bulundu:

“Mart verilerimiz, ekonominin yavaşladığına dair birkaç sinyalden biri.”

İşverenlerin, güçlü işe alma ve ücret artışıyla geçen bir yıldan geri çekildiklerini ekledi. 1-19 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 28 bin artarken 20-49 çalışanı olanlarda 63 bin arttı.

GCM Yatırım Banner

50-249 çalışana sahip olan orta ölçekli şirketlerde 75 bin kişilik artış olurken 250-499 çalışanlılarda 42 bin arttı. 500’den fazla kişi çalıştıran büyük şirketlerse çalışan sayılarını 10 bin artırdı.

Takip edilen sektörlerden 4 tanesinde düşüş oldu. Bunlar 30 binle imalat, 7 binle bilgi, 51 binle finansal faaliyet, 46 binle profesyonel ve ticari hizmetler oldu.

En yüksek artış ise 98 binle konaklama ve eğlence sektöründe kaydedildi. Bunu 56 binle ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri, 53 binle inşaat, 47 binle doğal kaynaklar ve madencilik izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.