Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat PMI Eylül’de Beklentiyi Aştı Ancak Zayıflık Sürüyor

ABD’de imalat PMI Eylül'de artarken, hizmet sektöründe düşüş devam etti. Ayrıntılar geliyor…
ABD İmalat PMI Eylül’de Beklentiyi Aştı Ancak Zayıflık Sürüyor
HABER GİRİŞ

ABD’de iş faaliyetleri Eylül ayında çok az değişiklik gösterdi. Geniş hizmet sektörü Şubat ayından bu yana en yavaş tempoda atıl durumda kaldı ve genel yeni sipariş faaliyetleri bu yılın en düşük seviyesine geriledi.

S&P Global, imalat ve hizmet sektörlerini takip eden flaş ABD Bileşik PMI endeksinin, Ağustos ayındaki son okuma olan 50,2’den Eylül ayında 50,1’e düştüğünü söyledi. Eylül ayı sonucu, genişleme ve daralmayı ayıran 50 seviyesinin ihmal edilebilir derecede üzerinde gerçekleşti.

Anketin bileşik yeni sipariş endeksi geçen ayki 49,2 seviyesinden Aralık ayından bu yana en düşük seviyesi olan 47,7’ye gerileyerek yeni işlerde art arda ikinci ay düşüş yaşadı. Girdi maliyeti baskıları ikinci ayda da yükseldi.

ABD ekonomisi bu yıl çoğu ekonomistin FED’in enflasyonu bastırmayı amaçlayan agresif faiz oranı artışlarıyla resesyona gireceği tahminlerini boşa çıkardı. İstihdam artışı ve tüketici harcamalarının tümü aynı seviyede kaldı ve enflasyonun hızı belirgin bir şekilde yavaşladı.

FED bu haftaki toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi ancak borçlanma maliyetlerinin gelecek yıl da yüksek kalacağını ve bunun da ekonominin bundan sonraki ilerlemesini engelleyebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Siân Jones, yaptığı açıklamada, “Eylül ayı PMI verileri, faiz oranlarındaki artışlar ve yüksek enflasyonun ardından ABD ekonomisindeki talep koşullarının gidişatına ilişkin endişeleri artırdı” ifadelerini kullandı.

Hizmetler PMI ekonomistlerin beklediği 50,6 seviyesinden biraz daha altında 50,2 ile sekiz ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P’nin imalat PMI’ı Ağustos’taki 47,9’dan 48,9’a yükseldi ancak yine de üst üste beşinci daralma ayı oldu. Ekonomistler imalat PMI’ının 48,0 olacağını tahmin ediyordu.

Yumuşaklaşan ortama rağmen hem imalat hem de hizmet anketi katılımcıları, şirketlerin bu ay personel sayısını artırmaya devam ettiğini belirtti. Genel istihdam artışı, hizmetler sektörünün öncülüğünde son dört ayın en güçlü artışı oldu, ancak bunun önümüzdeki aylarda tekrarlanması zor olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın