Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi PMI Üçüncü Çeyrekte Daralma Sinyali Veriyor

Euro Bölgesi ekonomisinin önemli verilerinden Bileşik satın Alma Endeksi (PMI) açıklandı. Veriler bu çeyrekte ekonominin daralabileceğini gösteriyor.
Euro Bölgesi PMI Üçüncü Çeyrekte Daralma Sinyali Veriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S&P Global tarafından Euro Bölgesi Eylül ayı Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Genel ekonomik sağlığın iyi bir göstergesi olarak görülen HCOB’un flaş euro bölgesi Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ağustos ayındaki 33 ayın en düşük seviyesi olan 46,7’den Eylül ayında 47,1’e yükseldi.

Anket, bloğun iş faaliyetlerindeki gerilemenin Eylül ayında hafif hafiflemesine rağmen, Euro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen üçüncü çeyrekte daralacağını ve yakın zamanda büyümeye geri dönmeyeceğini gösteriyor.

Bu oran hâlâ büyümeyi daralmadan ayıran 50 sınırının altında olsa da, anketten çıkan beklentiler 46,5 seviyesinde geleceği yönündeydi. Hamburg Ticaret Bankası baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, Euro Bölgesi’ndeki PMI hizmetlerine ilişkin rakamlar kötü bir tablo çizdiğini ve ekonominin bu çeyrekte yüzde 0,4 daralacağını düşündüğünü ekledi.

Asıl zorluğun sipariş durumunun daha da kötüleştiği imalattan gelmeye devam etmesi olduğunu vurguladı. Eylül ayında genel aktivitedeki düşüş, firmaların ücretlerini çok az artırmasına rağmen gerçekleşti. Bileşik çıktı fiyatları endeksi 2021 başından bu yana en düşük seviyesi olan 53,3’ten 52,2’ye düştü.

Bu düşüş , enflasyonla mücadele kapsamında geçen hafta kilit faiz oranlarını yüzde 4,50 gibi rekor bir yüksekliğe çıkaran Avrupa Merkez Bankası’ndaki politika yapıcıların beklediği bir gelişme. Hizmetler PMI 47,9’dan 48,4’e yükseldi ancak bu yıl ikinci ayını başabaş noktasının altında geçirdi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek borçlanma maliyetleri borçlu tüketicilerin harcanabilir gelirini tükettiğinden harcamalarını kısmasına neden oluyor. İmalat PMI’ı 2022 ortasından bu yana 50’nin altında seyrediyor ve en son manşet endeksi 43,5’ten 43,4’e düşerek 44,0 olan beklentiyi boşa çıkardı. Bileşik PMI’ı besleyen endeks ölçüm çıktısı geçen ayki 43,4 seviyesinde sabit kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.