Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hizmet Ekonomisi için Ekim Raporu Endişeleri Artırdı

Beklenen makroekonomik veriler arasında yer alan ABD Hizmet PMI açıklandı. Hizmet PMI, güçlü istihdamın ardından tahminleri kaçırdı.
ABD Hizmet Ekonomisi için Ekim Raporu Endişeleri Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların takibindeki ABD ISM (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Ekim’de beklentilerin altında gerçekleşti. Böylelikle dün açıklanan ve tahminleri rahatlıkla aşan ABD özel sektör istihdamı gibi iyimserlik yaratmadı.

Eylül’de ISM Hizmet PMI, 56,7 olarak tahminleri aşmış ve hizmet ekonomisi 28 ay boyunca üst üste büyüme kaydetmişti. Ancak Ekim raporu, söz konusu trendi sürdüremedi.

54,4’e düşen rakam, 2020 Mayıs’ındaki daralmadan bu yana hizmet sektöründeki en yavaş büyümeyi işaretledi.

ABD Hizmet PMI Ekim
Kaynak: ISM

Aynı zamanda sektör, ticari faaliyetler, yeni siparişler ve istihdamdaki düşüşler nedeniyle Ekim’de arka arkaya ikinci ayda büyümede gerileme yaşadı. Yine de hizmetler sektöründeki ekonomik faaliyet Ekim’de ardışık 29 ay büyüdü.

İş aktivite endeksi 55,7, yeni siparişler endeksi 56,5, istihdam endeksi 49,1 ve tedarikçi teslimatları endeksi 56,2 oldu. Beş aylık düşüşün ardında fiyat endeksi Ekim ayında 2 puan artışla 70,7’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

ISM Başkanı Anthony Nieves, rapora ilişkin açıklamasında büyüme oranları ve iş seviyelerinde yumuşama olduğunu söyledi.

Nitelikli çalışanları işe alma konusunda zorlukların sürdüğünü ve ekonomik koşullarla ilgili belirsizlik nedeniyle bazı şirketlerin açık pozisyonları doldurmayı beklettiğini ekledi. Bununla birlikte, “Tedarik zinciri ve lojistik sorunlar devam ediyor ancak yılın başlarında olduğu kadar engelleyici değil” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.