Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hizmet Ekonomisi 28 Aydır Üst Üste Büyüdü!

Bugünkü özel sektör istihdamı gibi piyasaların takibindeki ABD hizmet PMI açıklandı. Rakam, beklentilerden iyi geldi.
ABD Hizmet Ekonomisi 28 Aydır Üst Üste Büyüdü!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların yakından izlediği ABD İmalat Dışı PMI açıklandı. ADP özel sektör istihdamının ardından ISM (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) da beklentilerin üzerinde geldi.

Eylül okuması, 56,7 olarak açıklanırken 56’lık tahminleri aştı. Bununla birlikte Ağustos ayının 56,9’luk sürpriz rakamından hafifçe geriledi.

Fakat hizmet ekonomisi bir kez daha 55’lik tarihi ortalamanın üzerinde büyümeye işaret etti.
Hizmet PMI Geçmişi
KAYNAK: PMI

Aynı zamanda hizmetler sektöründeki ekonomik aktivite Eylül’de 28 ay boyunca üst üste büyüme kaydetti. İş aktivitesi endeksi 59,1, yeni siparişler endeksi 60,6, istihdam endeksi 53, tedarikçi teslimatları endeksi 53,9 olarak kaydedildi.

ISM Başkanı Anthony Nieves, rapora ilişkin açıklamasında son 152 ayın ikisi dışında tamamında genişleyen hizmetler sektörü için büyümenin biraz daha yavaş bir oranda olsa da sürdüğünü söyledi. İstihdam arttı ve tedarikçi teslimatları biraz daha hafif bir oranda yavaşladı.

İş Anketi Komitesi katılımcılarının yorumlarına göre tedarik zinciri verimliliği, işletme kapasitesi ve malzeme mevcudiyeti ile ilgili gelişmeler kaydedilse de performans idealin altında kaldı. Kısıtlı işgücü piyasasına rağmen istihdam gelişmeye devam etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın