Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD PMI Verisinde Sürpriz! Hizmet Ekonomisi 27 Aydır Büyüyor

Küresel piyasaların yakından izlediği verilerden ABD İmalat Dışı PMI açıklandı. Veriler, ABD hizmet faaliyetlerinde 4 ayın en güçlü büyümesini gösterdi.
ABD PMI Verisinde Sürpriz! Hizmet Ekonomisi 27 Aydır Büyüyor
HABER GİRİŞ

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) verilerine göre ABD ISM Hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Temmuz’daki beklenti üstü 56,7’den Ağustos’ta beklenmedik şekilde 56,9’a yükseldi. Rakam, 55,1 yönündeki okumanın üzerinde gerçekleşti.

Böylelikle hizmetler sektöründeki ekonomik aktivite Ağustos’ta 27 ay boyunca üst üste büyüme kaydetti. Aynı zamanda dört ayın en güçlü hizmet sektörü büyümesi oldu.

Ticari faaliyet 60,9, yeni siparişler 61,8 ve istihdam 50,2 ile daha hızlı genişleme kaydetti. Bununla birlikte 71,3’e gerileyen fiyatlarda yavaşlama oldu.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü Başkanı Anthony Nieves, rapora ilişkin şu açıklamalarıyla dikkat çekti:

“Hizmet PMI’ya göre 14 sektör büyüme bildirdi. Son 151 ayın ikisi dışında tamamında genişleyen hizmetler sektörü için büyüme sürüyor. Katılımcıların yorumlarına göre bazı tedarik zinciri, lojistik ve maliyette bazı iyileşmeler olsa da malzeme kıtlığı bir sorun olmaya devam ediyor.”

GCM Yatırım Banner

Anket katılımcılarının yorumlarına detaylı bakıldığında perakende ticaret sektörünün önemli bir değişiklik olmadığını söylediği görülüyor. Sektördekiler, makroekonomik iklim ve tüketici güveni ile ilgili endişelere atıfta bulunuyor.

Kamu yönetiminden katılımcıların ise “Enflasyon ve fiyat artışlarıyla ilgili devam eden endişeler. Hala birçok pozisyonu doldurmak için personel bulmakta zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandığı belirtiliyor. Genel anlamda öne çıkan problemlerin, tedarik zinciri zorlukları ve iş gücü sıkıntıları olduğu anlaşılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.