Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat Dışı PMI Temmuz’da Beklentileri Aştı

ABD’nin önemli verilerinden ISM İmalat Dışı PMI, Temmuz’da beklentileri aşarak üç ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. Detaylar haberde;
ABD ISM İmalat Dışı PMI Temmuz’da Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) İmalat Dışı PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz ayı raporu açıklandı.

Verilere göre hizmetler PMI, beklentileri aşarak yüzde 56,7’ye yükseldi. Piyasa beklentisi 53,5 oranında kayda geçmişti. Haziran ayı verisi yüzde 55,3 olmuştu.

Temmuz ayında hizmetler PMI, bir önceki ayla karşılaştırıldığında yüzde 1,4 puan yükseldi. Temmuz ayı oranı, hizmetler sektöründe üç ayın en güçlü genişlemesi olarak kaydedildi.

İş aktivitesi endeksi, Haziran verisindeki yüzde 56,1’lik orana kıyasla 3,8 puanlık bir artışla yüzde 59,9’a çıktı. Yeni siparişler endeksi, Haziran verisindeki yüzde 55,6 olan okumaya kıyasla 4,3 puan artarak yüzde 59,9 oldu.

Fiyat endeksi, üst üste üçüncü ayda da düşerek Temmuz’da 7,8 puan gerilemenin ardından yüzde 72,3’e indi.

GCM Yatırım Banner

İstihdam endeksi yüzde 49,1’ye gerileyerek art arda ikinci ayda da daraldı. Sipariş birikmiş işler endeksi 2,2 puan azalarak yüzde 58,3 olarak gerçekleşti.

ISM’den Anthony Nieves, “Kara taşımacılığı, kısıtlı bir işgücü havuzu, çeşitli malzeme kıtlıkları ve enflasyonla ilgili kullanılabilirlik sorunları hizmetler sektörü için engel olmaya devam ediyor” şeklinde açıklama yaptı.

13 Sektör Büyüdü, 3 Sektör Küçüldü

Bileşik endeks, 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarındaki daralmanın ardından art arda 26. ayda büyüme yaşadı. Komite Başkanı Nieves, genişleyen hizmetler sektörü için büyümenin daha hızlı bir oranda devam ettiğini ekledi.

Hizmetler sektöründeki büyümedeki hafif artışın, ticari faaliyetlerdeki ve yeni siparişlerdeki artıştan kaynaklandığını söyledi.

Açıklanan verilerde 13 sektör büyüme bildirdi. Temmuz ayında büyüme bildiren sektörler şöyle sıralandı:

Madencilik; Gayrimenkul, Kiralama & Kiralama; Kamu Yönetimi; Şirketlerin Yönetimi ve Destek Hizmetleri; İnşaat; Eğitim Hizmetleri; Diğer servisler; Araçlar; Profesyonel, Bilimsel ve Teknik Hizmetler; Sağlık ve Sosyal Yardım; Taşıma ve Depolama; Toptan ticaret; bilgi.

Temmuz ayında düşüş bildiren 3 sektör şunlar oldu: Tarım, Ormancılık, Balıkçılık ve Avcılık; Perakende satış; Finans ve Sigorta.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın