Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Öncesi Beklenen ABD Özel Sektör İstihdamı Açıklandı!

FED öncesi günün beklenen ABD verisi açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde özel sektör Ekim’de beklentileri rahatlıkla aştı.
FED Öncesi Beklenen ABD Özel Sektör İstihdamı Açıklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasaların takibindeki ADP Ulusal İstihdam raporuna göre özel sektör istihdamı Ekim’de 239 bin artış kaydetti. Beklenti 195 bin artış yönündeydi.

Eylül’de özel sektör beklentilerin üzerinde artış kaydederek 208 bin iş eklemiş, bu durum FED’in şahin politikalarını sürdürmesi için destekleyici olarak görülmüştü.

Bu akşam açıklanacak ve 75 baz puanlık faiz artırımı tahmin edilen ABD Merkez Bankası (FED) kararı öncesi Ekim verisi, aynı nitelikte geldi.

Ücretler, bir önceki aya göre 0,1 puan düşerek yıllık bazda yüzde 7,7 arttı. İş kazanımları özellikle önemli eğlence ve konaklama sektöründe güçlü gerçekleşti. Sektör, 210 bin pozisyon eklerken, ücret artışı yüzde 11,2 hızlandı.

Otel, restoran, barlar ve ilgili işletmeleri içeren sektör, pandemiden en sert darbeyi aldığı ve hala pandemi öncesi seviyelerin altında olduğu için bir öncü olarak görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Tüm istihdam artışı, 247 bin iş ekleyen hizmetlerle ilgili sektörlerden gelirken mal üreten sektörler, büyük ölçüde 20 bin üretim pozisyonu kaybı nedeniyle 8 bin iş kaybetti. Ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri 84 bin arttı.

İşletme büyüklüğüne göre 50 ila 249 çalışanı olan şirketler, 241 bin istihdam ekleyerek neredeyse tüm kazanımlara öncülük etti.

ADP Baş Ekonomisti Nela Richardson, “Bu, ekonomik toparlanmanın vadesi göz önüne alındığında gerçekten güçlü bir rakam, ancak işe alım geniş tabanlı değildi” dedi.

Faiz oranlarına duyarlı mal üreticilerinin geri çekildiğini belirten Richardson, “Fed kaynaklı talep yıkımının erken belirtilerini görmekle birlikte, işgücü piyasasının yalnızca belirli sektörlerini etkiliyor” ifadeleriyle dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.