Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Özel Sektör İstihdamında Beklenti Üstü Eylül Artışı

ABD özel sektör istihdamı Eylül’de beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Bu, FED’in faiz artırımlarını sürdürmesi için nedenler arasına eklendi.
ABD Özel Sektör İstihdamında Beklenti Üstü Eylül Artışı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin beklenen verilerinden ADP Ulusal İstihdam raporuna göre özel sektör istihdamı Eylül’de beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Böylelikle Eylül’de üçüncü kez 75 baz puanlık artırım yapan FED’in şahin politikalarını sürdürmesi için destekleyici nitelikte veriler arasına eklendi. Çünkü rakam, sağlam işgücü piyasasının altını çizdi.

ABD’deki özel işletmeler, Ağustos ayında yukarı yönlü revize edilen 185 bine kıyasla Eylül’de 208 bin işe alım gerçekleştirdi.

Bu, 200 bin yönündeki piyasa tahminlerini aştı. İstihdam artışı istikrarlı olmakla birlikte, son üç aylık ortalamanın altında kaldı. Hizmet sektörü 237 bin kişiye istihdam yaratırken, mal sektörü 29 bin istihdam yarattı.

ADP’nin baş ekonomisti Nela Richardson rapora ilişkin değerlendirmesinde, “Sabit bir iş kazanımı görmeye devam ediyoruz. İşten ayrılanlar bir ücret artışı görürken, Eylül’de iş değiştirenlerin yıllık ücret artışı Ağustos’tan geriledi” dedi.

1-19 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 45 bin artarken 20-49 çalışanı olanlarda 13 bin arttı.

GCM Yatırım Banner

50-249 çalışana sahip olan orta ölçekli şirketlerde 61 bin kişilik artış olurken 250-499 çalışanlılarda 29 bin arttı. 500’den fazla kişi çalıştıran büyük şirketler çalışan sayılarını 60 bin artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.