Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Ağustos’ta Özel Sektör İstihdamı Yüzde 50’den Fazla Azaldı!

ABD’nin Ağustos ayı özel sektör işe alım raporunda büyük yavaşlama görülerek, istihdam tahminlerin yarısından az geldi. İşte detaylar;
ABD’nin Ağustos’ta Özel Sektör İstihdamı Yüzde 50’den Fazla Azaldı!
HABER GİRİŞ

ADP Ulusal İstihdam raporuna göre ABD’de özel sektör istihdamı Ağustos’ta artarak 132 bin oldu. Ekonomist tahminleri işe alımların 288 bin olması yönündeyken, açıklanan rakam beklentinin çok altında kaldı.

Temmuz ayındaki verilerde rakam 270 bin olarak kaydedilmişti. Açıklanan raporda geçen aya göre neredeyse yarı yarıya azalma yaşandı.

Küçük ölçekli işletmelerin 1-19 kişi sayısına sahip olanların istihdamı azalarak 47 bin, 20-49 çalışanı olanlar ise 72 bine yükseldi. Küçük firmalarda toplamda 25 bin kişi işe alındı.

Firmaların kişi sayısına göre işe alımlarda en çok artış 74 bin ile 50-249 çalışana sahip olan orta boylu şirketlerde görüldü. 250-499 çalışana sahip olan orta ölçekli firmalar ise azalarak 21 bin kişiye iş sağladı. Böylece 53 bin kişi işe alınmış oldu.

500’den fazla kişi çalıştıran büyük şirketler çalışan sayılarını artırarak 54 bin kişiye iş sağladı. Büyük firmalarda toplamda 54 bin kişiye istihdam sağlandı.

GCM Yatırım Banner

Mal üreten sektörlere göre değişime bakıldığında, istihdam oranındaki en çok artış 21 bin ile inşaatta gerçekleşti. Üretim ise sabit kaldı.

Hizmet veren sektörlerde ise eğlence ve ağırlama sektörü artarak 96 bin kişiye iş sağlandı. Eğitim ve sağlık hizmetleri düşüş yaşayarak 15 bin kişi oldu.

ADP’nin Baş Ekonomisti Nela Richardson yayımlanan rapora ilişkin, aşırı yüklü iş kazanımlarının bükülme yaşayarak normalleştiğini belirterek şöyle konuştu:

“Verilerimiz, muhtemelen şirketler ekonominin çelişkili sinyallerini deşifre etmeye çalıştıkça, daha muhafazakar bir işe alım hızına doğru kayma olduğunu gösteriyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın