Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonundaki İyimserliğe Biden’dan Yanıt

Biden, Şubat ayı ABD enflasyonunu yorumlayarak düşüşe dikkat çekti. Düşüşün ekonomik ilerlemenin devam eden bir işareti olduğunu savundu. Detaylar haberde;
ABD Enflasyonundaki İyimserliğe Biden’dan Yanıt
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’nin bugün önemli verileri arasında yer alan Şubat ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu yayımlandı. Ülkenin Şubat ayı enflasyonu bir önceki seneye göre yüzde 6’lık artış kaydederken ABD Başkanı Joe Biden’dan enflasyon yorumu geldi.

Biden açıklamasında, bugün açıklanan raporun yıllık enflasyonun geçen yaza göre üçte bir oranında düştüğüne dikkat çekti. ABD’nin enflasyonunun Eylül 2021’den bu yana en yavaş yıllık artışı kaydettiğini bildirdi.

Amerikalıların ay sonunda biraz daha fazla nefes almaları için çalışmalarını sürdüreceğini vurgulayan Biden, maliyetlerin düşürüleceğini savundu.

SVB İflası, İstikrarlı Büyümeye Geçiş Sürecinin Aksilikleri

Silikon Vadisi Bankası’nın (SV) iflas duyurusuyla piyasalardaki oynaklığın geniş ekonomik etkilerine değinen Biden, bu konudaki endişelere de açıklık getirdi.

Biden, “Uzun zamandır söylediğim ve bankacılık sektöründeki zorlukların bize hatırlattığı gibi, istikrarlı ve istikrarlı büyümeye geçiş sürecimizde aksilikler olacak.” ifadeleri ile dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Mevcut zorluklar karşısında güçlü bir konuda olduklarını vurgulayan Biden, göreve geldiği zamandan beri 12 milyondan fazla iş yaratıldığını bildirdi.

Ekonomiyi Aşağıdan Yukarıya İnşa Edeceğiz

Çalışma çağındaki yetişkinlerin çalışma ve iş aramadaki payının son 15 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu aktararak çalışmalara devam edileceğini paylaşarak şöyle konuştu;

“Yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya ve ortadan ortaya bir ekonomi inşa etme mücadelemizde ilerleme kaydetmek.”

Artan fiyatların tüketicileri zor durumda bıraktığına işaret eden Biden, özellikle gıda fiyatlarındaki artışın birçok haneyi zor durumda bıraktığını söyledi. Geçen seneye göre tavuğun fiyatına yüzde 8,8, süt ürünlerinin fiyatına ise yüzde 12,3 zam geldiğini bildirdi.

Biden: Elimden Gelen Her Şeyi Yapacağım

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı piyasaların en önemli konuları arasında yer alıyor. Ülkedeki ekonomik çalkantılar piyasalar üzerinde oynaklığa sebep oluyor.

FED faizi artırıp artırmamaya karar vermek için önümüzdeki hafta toplanacak. Bazı ekonomistler tarafından faiz oranlarını bir kez daha artırması ile ülkenin resesyona girebileceği öngörülüyor.

Biden, “Kaydettiğimiz ilerlemeden geriye gitmemizi önlemek için elimden gelen her şeyi yapacağım.” ifadelerini kullanarak dikkat çekti.

Zengin ve büyük şirketler işaret eden Biden, vergi indirimleri sağlamak için borç limiti üzerinden ekonomik felaketi tehdit eden her şeyi yapacağını vurguladı. ABD’li yaşlıların ve ailelerin güvendiği kritik programlarda pervasızca kesintiler yapılıyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.