Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin En Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı

FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ve banka iflaslarının ardından daha da önem kazanan ABD TÜFE verileri yayımlandı. İşte piyasaların beklediği rakamlar...
ABD’nin En Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son bir haftadır oldukça çalkantılı geçerken, piyasalardaki dengeler de baş döndürücü şekilde değişkenlik gösterdi. Piyasaların rotasını belirleyecek olan asıl veri ise saat 15.30 itibarıyla açıklandı. Dünyanın en önemli ekonomisi olan ABD’deki gelişmeleri yakından izleyen küresel piyasalar, bugün açıklanan enflasyon verilerini dört gözle bekliyordu.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, tarafından açıklanan verilere göre enflasyon Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,0 oranında artış gösterdi.

Açıklanan oran piyasanın yüzde 6,0 olan beklentisini karşıladı. Amerika’da tüketici fiyat enflasyonu Ocak ayında yüzde 6,4’le beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşmişti. Ocak’ta yüzde 0,5 olan aylık artış oranı, Şubat’ta yüzde 0,4 olarak değişirken bu veri de piyasanın beklentisini karşıladı.

Bugün açıklanan rakamlar, Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın iflaslarının ardından FED’e yönelik eleştirilerin gelmesiyle daha da öneme sahip. FED, gelecek hafta faiz kararını açıklayacak.

Enflasyonda 17 Ayın En Düşük Yıllık Artışı Gerçekleşti

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu

Amerika’da yıllık enflasyon Haziran 2022’de yüzde 9,1’le son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Ekonomi yönetimi uyguladığı para politikasıyla enflasyonun ateşini söndürmeye çalışırken, FED Başkanı Jerome Powell, yüzde 2 hedefine ulaşmak için daha gidilmesi gereken çok yol olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bugün gelinen oran ise Eylül 2021’deki yüzde 5,4’ün ardından, en düşük 12 aylık artış oldu.

Alt kalemler bazında bakıldığında gıda enflasyonu yıllık olarak yüzde 9,5, gıda ve konaklama yüzde 10,2 arttı.

Yıllık yüzde 5,2 artan enerji enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı. Enerji fiyatlarını gösteren endeks Ocak ayında yüzde 2 artmıştı.

Bir önceki aya göre gıda enflasyonu yüzde 0,4, gıda ve barınma yüzde 0,3, alkolsüz içecekler yüzde 1, meyve ve sebze enflasyonu yüzde 0,2, süt ürünleri ise yüzde 0,1 oranında artış gösterdi.

Çekirdek enflasyon ise aylık bazda yüzde 0,5’le piyasanın yüzde 0,4 olan beklentisinin üzerinde gelirken, yıllık bazda yüzde 5,5’le tahminler doğrultusunda gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın