Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisinde Neler Oluyor! Kritik Veriler Peş Peşe Geldi

Küresel piyasalar, 8 Nisan ile başlayan haftada ABD’den gelen önemli ekonomik verileri yakından izlemeye devam etti. FED’in pusulası niteliğinde olan enflasyon verileri ne durumda? İşte detaylar;
ABD Ekonomisinde Neler Oluyor! Kritik Veriler Peş Peşe Geldi
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) önemli veriler açıklanmaya devam ediyor. Yatırım araçları üzerinde ciddi şekilde etkisi olan ve önemli göstergeleri barındıran enflasyon rakamları piyasalara yön veriyor.

ABD Çalışma Bakanlığı, Mart ayına ilişkin üretici fiyat endeksini (ÜFE) paylaştı. ÜFE Mart’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 olan beklentilerin altında gelerek yüzde 0,2 yükseldi ve son üç ayın en düşük aylık artışını gösterdi. Üretici fiyatları Mart’ta yıllık bazda yüzde 2,1 ile 2023’ün Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

11 Nisan’da ABD’de açıklanan önemli verilerden biri de işsizlik başvuruları oldu. Ülkede 6 Nisan’da sona eren hafta için işsizlik başvuruları 211 bine düştü. Piyasaların beklentisi başvuru sayısının 216 bin olacağı yönündeydi. Ülkede 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısı 214 bin 250 olarak gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası’nın (ABD) politika faizi kararını doğrudan etkileyen tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise 10 Nisan’da açıklandı. ABD’de enflasyon yıllık bazda yüzde 3,5 olarak açıklandı ve yüzde 3,4 olan beklentilerin üzerinde geldi. FED Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamalarda yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmayı amaçladıklarını vurguluyor. Enflasyonun yüzde 2 olan hedefe uzak olması, faiz indirimine yönelik tahminlerin ertelenmesine sebep oluyor.

FED’in Kararı Ne Olmuştu?

FED, 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit tutmuştu. Kararın ardından konuşan Powell, 2024’te faiz indiriminin büyük bir olasılık olduğunu belirtmişti. FED faiz görüntüleme aracı bir sonraki toplantıda politika faizinin yüzde 97,4 oranında mevcut seviyede tutulacağını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

“Acele Edilmemeli”

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, 11 Nisan’da yaptığı konuşmada merkez bankalarının faiz indirimi için acele etmemesi gerektiğini söylemişti. Georgieva, faiz oranlarının çok erken düşürülmesi durumunda enflasyonun tekrar yükselebileceğini vurgulamıştı.

FED Yetkilileri Ne Diyor?

Politika faizine yönelik değerlendirmelerini paylaşan FED yetkilileri, piyasalardaki karmaşık görünüme ayna tutuyor. Minnepolis FED Başkanı Neel Kashkari, enflasyon endişelerini dile getirdi ve iş gücü piyasasının geçen yıla göre gevşese de sıkı olmaya devam ettiğini belirtti.

Chicago FED Başkanı Auston Goolsbee, FED’in ekonomi zarar görmeden faizleri ne kadar daha yüksek seviyelerde tutabileceğini hesaplaması gerektiğini ifade etti. Goolsbee, faiz indirimlerinin gecikmesi durumunda bir noktada işsizlik oranının yükselebileceğini dile getirdi.

Piyasalarda Son Durum

Ons altın yüzde 0,2 artışla 2343 dolar

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,566

Bitcoin yüzde 1 düşüşle 69 bin 900 dolar

Brent petrol yüzde 0,6 düşüşle 89,5 dolar

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.