Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Yıllık Yüzde 2,1 Büyüdü

Haftanın en kritik verilerinden biri olan ABD büyüme rakamları açıklandı. Ülke ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 2,1 büyüdü.
ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Yıllık Yüzde 2,1 Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ekonomik Analiz Bürosu, ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Amerika’da gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) 2023 yılının ikinci çeyreğinde nihai okumalara göre yıllık bazda yüzde 2,1 oranında büyüdü. Ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğini yüzde 2 büyüme ile tamamlamıştı.

30 Ağustos’ta açıklanan ikinci okumalarda yüzde 2,1’le yüzde 2,4 olan beklentilerin altında büyüme kaydetmişti. Böylelikle bugün açıklanan verilerde ikinci okumalarla paralel bir artış gerçekleşti.

İkinci çeyrekte ekonomideki yavaşlamanın temel olarak tüketici harcamalarındaki yavaşlamayı, ihracattaki gerilemeyi ve federal hükümet harcamalarındaki yavaşlamayı yansıttığı söylendi.

Cari dolar GSYİH yıllık yüzde 3,8 veya 249,4 milyar dolar artarak 27,06 trilyon dolara yükseldi. PCE fiyat endeksi önceki tahminle aynı şekilde yüzde 2,5 artış gösterdi.

ABD Ekonomisi Büyüme Verileri
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Gıda ve enerji fiyatları hariç PCE fiyat endeksi revize edilmemiş haliyle yüzde 3,7 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Cari dolar cinsinden kişisel gelir, 7,4 milyar dolarlık artışla 239,6 milyar dolar oldu. Harcanabilir kişisel gelir,  önceki tahmine göre 12,1 milyar dolarlık artışla 296,5 milyar dolara yükseldi.

Tüketici Harcamalarında Düşüş Bekleniyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dün yayımladığı bir raporda ABD’de tüketici harcamalarında 2023’ün son çeyreği itibarıyla yavaşlama beklediklerini yazdı.

Tüketici harcamalarının 2024’ün ilk çeyreğinde 0,8, ikinci çeyreğinde yüzde 3 oranında gerileyebileceği tahmin ediliyor.

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada ekonomiye dair duyduğu kaygıları anlattı. Şu an sağlıklı tüketici bilançoları ve artan ücretlerin şimdilik ekonomiyi desteklediğini ancak ileride bazı riskler olabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.