Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Kara Listesini Güncelledi: 21 Rus Hava Yolu Şirketi Eklendi

AB, uluslararası havacılık güvenliği standartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle bazı Rus hava yolu firmaları için yeni karar aldı.
AB Kara Listesini Güncelledi: 21 Rus Hava Yolu Şirketi Eklendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, caydırıcı olması umut edilen yaptırımlar da katlanarak sürüyor. Avrupa Birliği beşinci yaptırım paketini açıkladıktan sonra, altıncısının da üzerinde çalışıldığını bildirdi.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Avrupa Komisyonu’nun havacılık güvenliği kara listesine 21 Rus hava yolu şirketi dahil edildi. Bu şirketler arasında; Aeroflot, Rossiya, Pobeda, Utair, S7, Aurora, Nord Wind gibi Rusya’nın hava yolu sektöründe kritik önemi olan isimler olduğu belirtildi.

Açıklamada “Avrupa Komisyonu, uluslararası güvenlik standartlarını karşılamadığı için Avrupa Birliği içinde faaliyet yasağına veya operasyonel kısıtlamalara tabi olan hava yollarının listesi olan AB Hava Güvenliği Listesi’ni güncelledi. Güncellemenin ardından 21 havayolu sertifikası aldı.” ifadesine yer verildi.

Rusya’nın yabancılara ait uçakları zorunlu olarak yeniden kaydettirmesi ve geçerli uçuşa elverişlilik sertifikaları olmadan operasyonlarına bilerek izin vermesi nedeniyle ciddi güvenlik endişelerini yansıttığı belirtildi. Bu durumun ise uluslararası havacılık güvenliği standartlarını ihlal ettiği açıklandı.

AB Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Adina Valean, kararın sadece teknik ve güvenlik gerekçeleriyle alındığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), 14 Mart’ta aldığı karar kapsamında Rus hava yollarına ait uçakların sertifikalarının durdurulduğunu bildirmişti. Bu karar ile ürün, parça ve teçhizat sertifikaları ile sertifika sahibinin Rusya’da bulunduğu veya ikamet ettiği kuruluşlar ve uçuş simülasyonu eğitim cihazları için sertifikalar da dahil olmak üzere düzenlediği tüm sertifikalar askıya alınmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın