Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Kramatorsk ve Rusya Dostluğu Açıklaması!

Çin, Rusya'nın Kramatorsk olayındaki rolüne ilişkin açıklamada bulundu. Rusya ile Çin arasında anlaşmazlık yaratma amaçlı iddialar hakkında da yorumlar geldi.
Çin’den Kramatorsk ve Rusya Dostluğu Açıklaması!
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgalinden bu yana sık sık Rusya’ya destek verdiği yönünde haberlerle gündeme gelen Çin, bir kez daha Batılı ülkelere karşı Kremlin’den yana açıklamalarda bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü basın toplantısında Pekin’in Ukrayna’nın Kramatorsk kentindeki bir tren istasyonuna düzenlenen füze saldırısına ilişkin soruşturma tamamlanana kadar tüm tarafları sakin olmaya ve asılsız suçlamalardan kaçınmaya çağırdığını belirtti.

Çin Kramatorsk Açıklaması: Tüm Taraflar Sakin Olmalı!

Uluslararası toplumun sert kınamalarıyla karşılaşan tren saldırısına ilişkin hakikatin ve sebeplerinin mutlaka ortaya konulması gerektiğini söyledi.

“Ancak biz, insani meselelerin siyasete alet edilmemesi ve tüm suçlamaların gerçeklere dayandırılması gerektiğine inanıyoruz.” diyen Zhao Lijian, Çin’in Ukrayna’daki insani duruma çok dikkat ettiğini ve sivillere verilen zarardan endişe duyduğunu da kaydetti.

Çin’in Rusya’nın olaya karıştığına inanıp inanmadığı sorulduğunda ise Pekin’in “duruma ilişkin tarafsız, bağımsız ve şeffaf bir soruşturmayı desteklediğini” söyleyerek yanıt verdi.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Ukrayna’nın Kramatorsk kentindeki tren istasyonuna yapılan roket saldırısını da Bucha olayındaki gibi kendisinin yapmadığını belirterek reddetse de Batılı ülkeler savaş suçlamalarını sürdürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna ile müzakerelere açık olduklarını ancak bu olana kadar saldırıların süreceğini söyledi.

Çin: Rusya ile Aramız Açılmayacak!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü aynı zamanda Çin ve Rusya toprak meselesi hakkındaki söylentilerin iki ülkede dinleyici bulamayacağını belirterek, bazı Batılı ülkelerin gizli stratejik amaçlara ulaşmak için Ukrayna krizini Çin-Rusya bağlarıyla ilişkilendirdiğini kaydetti.

Çin Komünist Partisi’ne bağlı Global Times tarafından yapılan habere göre Lijian, Çin ve Rusya’nın klikler veya bölünmeler oluşturmaya çalışmadıklarını ve ilişkilerinin soğumayacağını söyledi.

Çin-Rusya ilişkilerinin değişen uluslararası durumların yeni testlerine dayanabileceğini söyledi. Zhao’nun sözleri, Çin ile Rusya arasında anlaşmazlık çıkarmaya çalışan The Hill’in yakın tarihli bir raporunun ardından geldi.

The Hill, “Çin’in Rusya ile uzun oyunu” başlıklı bir haberde, Rusya’nın Çin’i yaptırımlara karşı bir can simidi olarak gördüğünü ve Çinlilerin bu kriz boyunca Ruslara yakın kalarak “daha uzun vadeli bir fırsat beslemesinin” mümkün olduğunu yazdı.

Cuma günü yayımlanan haberde, Çinlilerin Rusya-Ukrayna ihtilafı sona erdiğinde Rusya’nın “zayıf, izole ve çaresiz” olacağını anladıkları iddia edildi. Böylece Rusya’nın (Rusya’nın uzak doğu) RFE’sinin büyük bir bölümünü Çin’e kiralamak ve hatta satmak için motive edilebileceği öne sürüldü.

Zhao, iddiaların Çin ile Rusya arasında anlaşmazlık yaratmayı amaçladığını söyledi ve Zhao, ilgili medyaya 2001 yılında imzalanan Çin-Rusya anlaşmasını okumasını önerdi. Buna göre iki taraf, tarihten arta kalan sınır sorununu tamamen çözdüklerini, toprak iddiası olmadığını ve ortak sınırı kalıcı bir dostluk bağına dönüştürmeye kararlı olduklarını açıkça belirtti.

“20 yıldan fazla bir süredir söylediğimiz ve yaptığımız şey bu” diyen Zhao, Ukrayna konusunda Zhao, Çin’in ilgili taraf olmamasına rağmen barış görüşmelerini ilerletmeye ve krizin barışçıl çözümünü teşvik etmede yapıcı bir rol oynamaya kararlı olduğunu yineledi.

Buna karşılık bazı Batılı ülkelerin yeni bir bölünme yaratmak için ateşi körüklemekle ve krizi Çin-Rusya bağları ile gizli stratejik amaçlara ulaşmak için ilişkilendirmekle meşgul olduklarını belirterek buna kesinlikle karşı çıktıklarının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.