Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin: ABD, İngiltere ve Avustralya Yeni Bir NATO Yaratıyor

Çin'den ABD, İngiltere ve Avustralya'nın hipersonik füze hamlesine sert tepki geldi. Üç ülkeyi Asya-Pasifik NATO'su yaratmaya çalışmakla suçladı. İşte ayrıntılar;
Çin: ABD, İngiltere ve Avustralya Yeni Bir NATO Yaratıyor
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’nın NATO iddiasında AUKUS iş birliğine atıfta bulundu.

AUKUS, 15 Eylül 2021 tarihinde Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD tarafından ilan edilen üçlü güvenlik paktı olarak bilinirken üç ülke dün AUKUS anlaşması kapsamında hipersonik silahlar konusunda iş birliği yapacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada; “Bugün hipersonik ve karşı hipersonikler ile elektronik savaş yetenekleri konusunda yeni üçlü iş birliğine başlamanın yanında bilgi paylaşımını genişletmeye ve savunma inovasyonu konusundaki iş birliğini derinleştirmeye kararlıyız” denildi.

Çin’den AUKUS Ülkelerine Çağrı: Soğuk Savaş Zihniyetini Bırakın!

Çin haber kanalı CGTN, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian’ın açıklamalarını; “Çin, ABD, İngiltere ve Avustralya’yı Asya-Pasifik NATO’su oluşturmakla suçladı” başlığıyla yayımladı.

Zhao, üç ülkenin ortaklaşa nükleer yetenekli hipersonik füzeler geliştirme kararına yanıt olarak bunun nükleer silahların yayılması riskini artıracağını ve küresel silahsızlanma rejimini istikrarsızlaştıracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesindeki silahlanma yarışını yoğunlaştırdığını ve bölgesel barış ve istikrarı baltaladığını belirtti. Asya-Pasifik ülkelerinin harekete karşı son derece uyanık olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Zhao, üçlü güvenlik ortaklığını Soğuk Savaş zihniyetinin ve blok siyasetinin bir devamı olduğunu söylediği bir Anglo-Sakson grubu olarak nitelendirdi.

AUKUS ortaklığını, askeri çatışmayı kışkırtma ve ateşi körükleme şeklindeki eski uygulamaya bağlı kaldığı için eleştirdi. Ortaklığın nihai hedefinin bir Asya-Pasifik NATO’su oluşturmak ve ABD hegemonyasının çıkarlarına hizmet etmek olduğunu dile getirdi.

Asya-Pasifik ülkelerinin bu girişime sert bir şekilde karşı çıkmalarının doğal olduğunu belirten sözcü, ABD, İngiltere ve Avustralya’yı Asya-Pasifik ülkelerinin barış, kalkınma, işbirliği ve kazan-kazan durumlarını ciddiye almaya, Soğuk Savaş zihniyetini ve sıfır toplamlı oyun zihniyetini terk etmeye çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.