Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EASA Rus Hava Yollarına Ait Sertifikaları Durdurdu

AB Havacılık Güvenliği Ajansı, Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’ya ait uçakları ve tüm sertifikasyon sürecini kapsayan kısıtlama kararı aldı.
EASA Rus Hava Yollarına Ait Sertifikaları Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı savaş 19 günü doldurmaya yönelirken, bir yaptırım kararı daha açıklandı. Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’ya karşı uyguladığı kısıtlayıcı tedbirlerin ayrıntılarını açıkladı. Buna göre Rus hava yollarına ait uçakların sertifikalarının durdurulduğu bildirildi.

AB’nin, Rusya’ya yönelik başta savunma, enerji, havacılık ve finans olmak üzere çeşitli sektörlerde bir dizi kısıtlayıcı önlemi devreye soktuğu hatırlatıldı.

Bunlardan bazılarının 25 Şubat’ta açıklanan, havacılık ve uzay endüstrisinde kullanıma uygun mal ve teknolojilere yönelik ihracat yasağı, 28 Şubat’ta açıklanan Rusya’nın hava gemilerinin veya uçaklarının AB topraklarına giriş, çıkış veya bu toprakların dışına uçmasının yasaklanması olduğu belirtildi.

Bugün yayımlanan bildirinin ise EASA başvuru ve sertifika sahipleri ile ilgili olarak alınan önlemler hakkında bilgilendirme amacı taşıdığı ifade edildi.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı Rusya Yaptırımı
Kaynak: Twitter

Açıklamada; “EASA, ürün, parça ve teçhizat sertifikaları ile sertifika sahibinin Rusya’da bulunduğu veya ikamet ettiği kuruluşlar ve uçuş simülasyonu eğitim cihazları için sertifikalar da dahil olmak üzere düzenlediği tüm sertifikaları askıya alma kararı almıştır.” denildi.

Bunların yanında Rusya’da yerleşik veya ikamet eden veya başka bir şekilde yaptırımlara tabi olan kuruluşların ve kişilerin bekleyen sertifika başvurularının da bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığı söylendi. Yine söz konusu kitleden gelecek yeni sertifika başvurularının kabul edilmeyeceği bildirildi.

Rus gerçek, tüzel kişisi ve kuruluşuna ait veya kiralanan herhangi bir Rus tescilli hava aracı veya herhangi bir uçak için AB topraklarına inmek, havalanmak veya üzerinden uçmak da yasaklandı. Sadece acil iniş ve uçuş durumlarına izin verileceği belirtildi.

Rusya’nın işletmeci devlet olarak hareket ettiği ticari hava taşımacılığı operatörlerine verdiği tüm üçüncü ülke operatör yetkilerinin de bir sonraki duyuruya kadar askıya alındığı açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu