Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Ekonomi Şefi: Avrupa Krizlere Rağmen Resesyondan Kaçınabilir

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, ekonomide yavaşlamanın devam ettiğini ancak resesyondan kaçınabileceklerini söyledi.
AB Ekonomi Şefi: Avrupa Krizlere Rağmen Resesyondan Kaçınabilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nde son dönemde resesyon beklentileri dile getirilirken, birliğin ekonomi şefinden açıklama geldi. Avrupa Komisyonu’nun ekonomik işlerden sorumlu üyesi Paolo Gentiloni, Avrupa’nın çifte kriz etkisiyle karşı karşıya olduğunu ancak bölgenin resesyondan kaçınabileceğini söyledi.

Gentiloni, Rusya’nın Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin jeopolitik etkisine ve bunu takiben Avrupa kıtasına gelen ekonomik darbeye atıfta bulunarak, “Sanırım çifte krizin etkisiyle karşı karşıyayız” açıklamasında bulundu.

Savaştan jeopolitik açıdan ABD ve tüm dünyayı nın etkilendiğini belirten Gentiloni, ekonomik açıdan özellikle Avrupa ve Almanya’nın ciddi şekilde etkilediğini söyledi. Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi, Avrupa’da bölgenin ciddi bir ekonomik yavaşlamaya gireceği yönünde ciddi korkulara yol açmıştı.

Gentiloni, 2022′de ABD ve Çin’den daha yüksek bir büyümeyle mükemmel bir yıl geçirdiklerini belirterek, “Yavaşlama 2022′nin son çeyreğinden itibaren başladı ama lütfen buna resesyon demeyin. Çünkü resesyondan kaçınabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, 11 Eylül’de tüm bölge için yeni ekonomik tahminler yayınlıyor. Bu tahminler, bölgedeki büyüme resmine dair bir gösterge verecek. Son ekonomik veriler yavaşlamaya ilişkin endişeleri artırdı. Avrupa’da ticari faaliyetler Ağustos ayında daralarak Kasım 2020′den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyona dair son veriler Ağustos ayındaki manşet rakamının önceki aya göre yüzde 5,3 seviyesinde sabit kaldığını gösterdi. Bu yılın başına göre daha düşük olmasına rağmen hala Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde seviyeyi temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın