Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Anlaşma İmzaladı: Azerbaycan Gaz Arzını İkiye Katlayacak!

Avrupa Birliği, Azerbaycan ile enerji iş birliğine dair Mutabakat Zaptı imzaladı. İki ülke arası ilişkiler gelişiyor. İşte detaylar;
AB Anlaşma İmzaladı: Azerbaycan Gaz Arzını İkiye Katlayacak!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) ile Azerbaycan arasındaki mevcut iş birliğini güçlendirmek için bugün Bakü’de görüşmeler yapıldı.

Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ve Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Kadri Simson, Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azeri Enerji Bakanı Parviz Shahbazov arasında gerçekleşen görüşmelerden anlaşma kararı çıktı.

İki Başkan, Enerji Alanında Stratejik Ortaklık Konusunda Yeni Bir Mutabakat Zaptı İmzaladı

Duyuruda; AB ve Azerbaycan’ın, ekonomik çeşitlendirme, yatırım, ticaret ve sivil toplumun potansiyelinden tam olarak yararlanma gibi çeşitli alanlarda daha fazla iş birliği yapacağı belirtildi.

İnsan haklarının önemi ve hukukun üstünlüğü göz önünde bulundurularak yeni ve kapsamlı bir anlaşma müzakere edildiği vurgulandı.

Ursula von der Leyen Azerbaycan’ı Güvenilir Bir Ortak Olarak Görüyor

Komisyon Başkanı von der Leyen, bu yeni Mutabakat Zaptı ile Rus fosil yakıtlarından uzaklaşma çabalarına kilit ortak olan Azerbaycan ile yeni bir sayfa açıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte Güney Gaz Koridoru aracılığıyla AB’ye istikrarlı ve güvenilir gaz tedarikini garanti eden mevcut ortaklığı güçlendirip, iki ülkenin de Paris Anlaşması hedeflerini takip ettiğini ekledi.

Enerji verimliliği ve temiz enerji konusunda uzun vadeli bir ortaklığın temellerini attıklarını söylen Leyen; Azerbaycan ile yapılan iş birliğine bağlı ilişkinin tüm potansiyelini kullanmak için sabırsızlandığını vurguladı.

Bugün imzalanan yeni Mutabakat Zaptı, Güney Gaz Koridoru’nun 2027 yılına kadar AB’ye yılda en az 20 milyar metreküp taşıma kapasitesini iki katına çıkarma taahhüdünü içeriyor.

Anlaşmanın amacı; REPowerEU Planındaki çeşitlendirme hedeflerine ulaşmak ve Avrupa’nın Rus gazına olan bağımlılığını bitirmek olarak açıklandı.

Güçlendirilmiş enerji işbirliğine dayanarak, Azerbaycan’ın AB’ye doğal gaz teslimatını 2021’de 8,1 milyar metreküpten 2022’de tahmini 12 milyar metreküpe yükselteceği ifade edildi.

AB-Azerbaycan İş Birliği Konseyi 19 Temmuz’da Brüksel’de Tekrar Toplanacak!

Bugünkü Bakü ziyaretinin ardından AB-Azerbaycan İş Birliği Konseyinin; genel ilişkileri gözden geçirmek ve gelecekte işbirliği için karşılıklı ilgi alanlarını görüşmek üzere 19 Temmuz’da Brüksel’de toplanacağı iletildi.

Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Kadri Simson; “Yeni Mutabakat Zaptı, çeşitlendirme çabalarımızda Güney Gaz Koridoru’nun stratejik rolünün altını çiziyor. Yenilenebilir kaynaklar ve metan emisyonlarının ele alınması; bu adımlar hem arz güvenliğini artıracak hem de iklim hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak.” dedi.

AB’nin temiz enerji geçiş süreci ile Azerbaycan’ın açık denizlerde kullanılmayan güçlü yenilenebilir enerji potansiyelinin altı çizildi. Bu yenilenebilir enerjinin elde edilebilmesi için, üretim ve iletim kapasitesinin geliştirilmesinin hızlandırılacağı söylendi.

Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasının ardından Simson’un, Mutabakat Zaptı’nın pratik uygulamasını görüşmek üzere Bakan Shahbazov ile bir AB-Azeri enerji diyaloğu yapacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.