Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Komisyonu Rus Bağımlılığına Karşı Planını Duyurdu

Avrupa Komisyonu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu zorluklara ve küresel enerji piyasasının bozulmasına karşı yeni planını açıkladı. Detaylar haberde;
Avrupa Komisyonu Rus Bağımlılığına Karşı Planını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya enerji bağımlılığından hızla kurtulmak için yeni hedefleri açıkladı.

Avrupa’nın enerji güvenliğini ve bağımsızlığını artırmak için sunulan plan hakkında açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı, “önerilerimiz Avrupa’nın enerji güvenliğini, savunmamızı ve Ukrayna’ya desteğimizi ele alıyor” dedi.

Ukrayna’ya yönelik operasyonlarını sürdüren Rusya’ya bağımlılığın hızla azaltılması gerektiğini ve bunu yapabileceklerini söyledi.

REPowerEU isimli plan ile 2030 AB enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji hedeflerini artırdıklarını belirtti. 2025’ten itibaren ticari ve kamu binalarına ve 2029’dan itibaren yeni konut binalarına güneş enerjisi çatısı zorunluluğu getirilmesini önerdiklerini ekledi.

Planın 300 milyar euroya kadar çıkabileceğini, bunun yaklaşık 10 milyar eurosunun Rusya’dan yapılan sevkiyatları durdurmak için gaz, LNG ve petrol altyapısında eksiklikleri finanse edeceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Kalan fonun tamamınınsa temiz enerji geçişini hızlandırmaya ve büyütmeye gideceğini bildirdi.

AB hükümet liderlerinin ortak gaz, LNG ve hidrojen alımı için bir platform kurma konusunda anlaştıklarını kaydetti. “REPowerEU kapsamında ortak bir tedarik mekanizması ve tedarikçi ülkelere ortak erişim öneriyoruz.” dedi.

Rusya’nın İşgali Avrupa Komisyonu’nu Harekete Geçirdi!

Başkan von der Leyen’in duyurduğu plana ilişkin yazılı açıklamada Avrupa Komisyonu şu ifadeleri kullandı.

“Komisyon bugün Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu zorluklara ve küresel enerji piyasasının bozulmasına verdiği yanıt olan REPowerEU Planı’nı sundu.”

Avrupa’nın enerji sistemini dönüştürmek için çifte aciliyet olduğu söylendi.

Birincisi AB’nin ekonomik ve politik bir silah olarak kullanılan ve Avrupalı vergi mükelleflerine yılda yaklaşık 100 milyar euroya mal olan Rus fosil yakıtlarına bağımlılığı sonlandırmakken ikincisi iklim kriziyle mücadele olarak açıklandı.

Komisyon, Avrupalıların yüzde 85’inin AB’nin Ukrayna’yı desteklemek için mümkün olan en kısa sürede Rus gazına ve petrolüne olan bağımlılığını azaltması gerektiğine inandığını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.