Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Doğal Gaz için Azerbaycan’ın Kapısını Çalıyor!

Avrupa Komisyonu Başkanı ile birliğin Enerji Komiseri, doğal gaz arzını artırmak için Azarbaycan'da! İşte detaylar;
Avrupa Doğal Gaz için Azerbaycan’ın Kapısını Çalıyor!
HABER GİRİŞ

Rus enerjisine bağımlılığını azaltma çalışmalarını sürdüren Avrupa Birliği’nin alternatifler için arayışı sürüyor. Seçeneklerden biri Azerbaycan olurken Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün başkent Bakü’ye gidiyor.

Ukrayna işgali nedeniyle Avrupa ile Rusya arasındaki gerilim tırmanırken Ursula von der Leyen, Azerbaycan’dan doğal gaz arzı için görüşmelerde bulunacak.

Komisyon dün yaptığı açıklamada; “Rusya’nın enerji kaynaklarını silah olarak kullanmaya devam etmesiyle birlikte, enerji ithalatımızın çeşitlendirilmesi AB için bir önceliktir” dedi.

Bugün Azerbaycan’da Başkan von der Leyen ile birlikte AB Enerji Komiseri Kadri Simson’un da bulunacağı bilgisi verildi.

Reuters, komisyon tarafından hazırlanan bir taslağın AB ülkelerinin doğal gaz ithalatını artıracak ve teslimatları kolaylaştıracak bir boru hattının genişletilmesini desteklemek için Azerbaycan ile bir anlaşma önerdiğini bildirdi.

Tarafların, ticari uygulanabilirlik ve piyasa talebine uygun olarak, Güney Gaz Koridoru üzerinden Avrupa Birliği’ne ihracat dahil olmak üzere 2027 yılına kadar yılda en az 20 milyar metreküp doğal gaz ticareti amaçladığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Aktarılan bilgilere göre Güney Gaz Koridoru boru hattı ağının son ayağı olan Trans Adriyatik boru hattı, geçen yıl İtalya gibi Avrupa ülkelerine 8 milyar metreküpten fazla Azeri gazı getirdi.

Taslak, her iki tarafın da Avrupa’ya teslimatları artırmak için bu ağın genişlemesini finanse etmeyi teşvik edeceğini savundu. Avrupa Birliği’nin Ukrayna’daki savaşın ardından Rus gazına olan bağımlılığı azaltma çabalarının bir parçası olarak gelen taslak belgedeki önerilerin, bugün masaya yatırılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın