Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2 Ayın Yükseğinde Kalan Petrol, 82 Dolar Üstünü Korumaya Çalışıyor

Dün 83 doları test eden ham petrol, sıkı arz ve Omicron'dan gelen talebe yönelik darbeye ilişkin endişelerin azalmasıyla 82 dolar üzerinde kaldı. İşte detaylar;
2 Ayın Yükseğinde Kalan Petrol, 82 Dolar Üstünü Korumaya Çalışıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün açıklanan ABD enflasyon verilerinin ardından kazanımlarını genişleten ABD tipi ham petrol, bugün 10 Kasım sonrası en yüksek seviyelerinde kalıcılık kazanmaya çalışıyor. Önceki seansta 83,069 dolar testiyle 2 ayın yükseğine ulaşan ham petrolün varil fiyatı, en son 82,72 dolarda fiyatlandıktan sonra Perşembe seansına yatay başladı.

82,94 dolarlık gün içi yüksek seviyeyi ilk 4 saatlik kapanış sonunda kaydeden petrol, burada karşılaştığı dirençle yönünü aşağıya çevirdi. Avrupa seansında 82,5 dolar altına inerek kayıplarını artırdı.

TSİ 10.32’de yüzde 0,54 ekside duran ham petrol, 82,16 – 82,94 dolar aralığında hareket etti.
Ham Petrol 13 Ocak
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yine de enerji emtiası haftalık, aylık ve yıllık bazda pozitif performans sergilemeye devam etti. Haftalık yüzde 3,6 artan petrol, aylık yüzde 17 artarken yıllık yüzde 56 oranında arttı.

Petrol fiyatları, sıkı arz ve Omicron varyantından gelen talebe yönelik potansiyel darbeye ilişkin endişelerin azalmasıyla desteklendi.

ABD ham petrol stokları geçen hafta 4,6 milyon varil azalarak 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve piyasanın 1,9 milyon varillik düşüş beklentilerinin çok üzerinde gerileyerek 413,3 milyon varile indi.

GCM Yatırım Banner

Bazı OPEC üye ülkelerinin kotalarına ulaşmalarını engelleyen teknik zorluklarla karşı karşıya kalmalarıyla küresel arz da kısıtlı kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.