Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorunlu Trafik Sigortasında Artış Yolda: Oran Belli Oldu

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından zorunlu trafik sigortasına ilişkin artış oranı duyurusu yapıldı.
Zorunlu Trafik Sigortasında Artış Yolda: Oran Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren zorunluk trafik sigortasına ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) bu yıl zorunlu trafik sigortasında yapılacak artış oranını açıkladı. Buna göre 2024 yılı Ocak ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan baz primler 2024 yılı Şubat ayı için de yüzde 10 artırılacak.

Açıklamada, “14/7/2007 tarih ve 26582 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin Geçici 11’inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 2024 yılı Ocak ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan baz primler, 2024 yılı Şubat ayı için yüzde 10 artırılarak uygulanacak.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklama ile 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortasındaki artış oranı uygulamaya konacak. Genelgeye ilişkin hükümler SDDK Başkanı tarafından yürütülecek.

Geçmiş dönemde zorunlu trafik sigortası aylık azami prim artış oranı, 2024 yılının ilk 4 ayı için yüzde 5 olarak belirlenmişti. SDDK ise yetkisini kullanarak trafik sigortasındaki yüzde 5’lik prim artışını Ocak ayı için yüzde 10’a çıkarmıştı.

Son karar ile Ocak’ta yüzde 10 olarak uygulanan prim artış tarifesinde Şubat ayında yüzde 10 daha artış uygulanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.