Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zincir Raporu: Kriptolar Üçüncü Çeyrekte Konsolide Oldu

DappRadar'ın son üç aylık raporu, kripto paraların konsolidasyon aşamasında olduğunu belirtiyor. İşte detaylar…
Zincir Raporu: Kriptolar Üçüncü Çeyrekte Konsolide Oldu
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yıla küresel piyasalarda yaşanan olumsuz faktörler nedeniye büyük düşüşler yaşayarak başladı. Özellikle ilk iki çeyrekte Bitcoin ve altcoinlerde büüyk kayıplar kaydedildi.

Üçüncü çeyrekte ise piyasanın konsolide olduğu görülüyor. DappRadar’ın zincir üstü ölçümlere atıfta bulunan üçüncü çeyrek sektör raporu, kripto para piyasalarındaki toparlanma belirtilerine dikkat çekiyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde Ethereum’daki Merge Birleşmesi başlıca önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Rapor ayrıca, genel kripto para piyasası kapitalizasyonunda hala 1 trilyon doların altında olan hafif bir toparlanmanın altını çiziyor.

Benzersiz Aktif Cüzdanlar Arttı

Üçüncü çeyrek verileri, Temmuz’dan Eylül sonuna kadar toplam kripto piyasa değerindeki yüzde 8,5’lik bir artışı yansıtıyor. Dappradar ayrıca, çeyreğe göre kripto para ekosisteminde benzersiz aktif cüzdanlarda yüzde 12’lik bir artışla 1,8 milyona kadar artış olduğunu vurguluyor.

Blockchain oyun sektörü, benzersiz cüzdan adreslerinin Ağustos’tan Eylül’e kadar yüzde 8 artmasıyla önemli ölçüde katkıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

ImmutableX, benzersiz aktif cüzdanlarının aynı dönemde yüzde 30 oranında büyüdüğünü gördü ve önceki çeyreğe göre NFT işlem hacminde yüzde 87 büyüme kaydetti. Polygon üzerinde de benzersiz aktif cüzdanların sayısı yüzde 17 artarak 148.000’e çıktı.

NFT Ticareti Artarken Hacim Düştü

Bu dönemde NFT ticareti sayısında bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 11’lik artış kaydedildi. Üçüncü çeyrek NFT ticaret hacmi, 2,71 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu, bir önceki çeyreğe göre yüzde 67’lik önemli bir düşüşe işaret ediyor.

Raporda kripto varlıkların çalınması olaylarına da değinildi. Dappradar, Ağustos ayında 190 milyon dolarlık Nomad istismarını, üçüncü çeyrekte çalınan 461 milyon dolarlık kripto varlığına önemli bir katkı olarak listeledi. Algoritmik piyasa yapıcısı Wintermute da aynı dönemde 160 milyon dolarlık bir istismarın kurbanı olmuştu.

Rapor ayrıca daha geniş makroekonomik faktörlerin küresel ekonomi üzerindeki etkisini de vurguluyor. Merkez bankaları, faiz oranlarını yükselterek durgunluk etkilerini ortadan kaldırmak için enflasyonu yönetmeye çalışırken, mevcut makroekonomik koşulların kripto pazarını önemli ölçüde etkilediği kaydedildi.

Geleneksel piyasalarda genel bir iyileşme olmadan dünya çapında bir kripto para genişlemesinin imkansıza yakın olduğu belirtildi. Kripto para piyasasında geçen yılın Kasım ayından bu yana yüzde 70’e yakın düşüş yaşandı. Toplam piyasa değeri 3 trilyon dolardan 9 milyar dolara kadar geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.