Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenski, AB’nin Tahıl Yasağını Kaldırmasını Memnuniyetle Karşıladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AB’nin tahıl ihracına ilişkin kısıtlamayı kaldırmasını değerlendirdi. Ayrıntılar geliyor...
Zelenski, AB’nin Tahıl Yasağını Kaldırmasını Memnuniyetle Karşıladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu tarafından Ukrayna’nın tahıl ve diğer ürünlerinin, AB ülkelerine ihracına ilişkin uygulanmakta olan kısıtlama kaldırıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AB’nin Kiev’in tahıl ihracatına yönelik yasağı daha fazla uzatmama kararını memnuniyetle karşıladı.

Zelenski buna karşın AB üye devletlerinin AB kurallarını ihlal etmesi halinde hükümetinin uygar bir şekilde tepki vereceğini söyledi. Zelenski açıklamasında, “Bu, Ukrayna ile AB arasındaki gerçek birlik ve güvenin bir örneğidir. Kurallar ve anlaşmalar uygulandığında Avrupa her zaman kazanır.” ifadelerini kullandı.

AB kararının açıklanmasının hemen ardından Polonya, Slovakya ve Macaristan, Ukrayna’dan tahıl ithalatına kendi kısıtlamalarını uygulayacaklarını açıkladı. Zelenski, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaş sırasında komşularının desteğine ihtiyacı olduğunu ve komşuları ile ikili düzeyde çalışmanın Avrupa birliği için önemli olduğunu söyledi.

Açıklamasının devamında komşularının kararları komşulukla ilgili değilse Ukrayna’nın medeni bir şekilde karşılık vereceğini ifade etti.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal da AB’nin hamlesini yasal ve adil olarak memnuniyetle karşıladı ve dünya gıda güvenliğinin desteklenmesine yardımcı olacağını belirtti.

AB üye ülkelerini, Ukrayna tarım ürünlerine yönelik yasa dışı, tek taraflı kısıtlamalardan kaçınmaya çağıran Shmyhal, bu tür kısıtlamaların Dünya Ticaret Örgütü nezdinde tahkim konusu haline gelebileceğini söyledi.

Shmyhal, Ukrayna’nın Komisyon ve komşu ülkelerle çalışmaya hazır olduğunu belirterek, ortak bir vizyon ve karşılıklı yarar sağlayan yaklaşımlar ortaya koyacaklarına olan güvenini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu