Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AP: Ukrayna’nın AB Ülkelerine Tahıl İhracatı Yasağı Kaldırıldı

Avrupa Komisyonu, Ukrayna'nın tahıl ve diğer ürünlerinin Avrupa Birliği'ne ihracatına ilişkin kısıtlayıcı tedbirlerin sona erdirildiğini duyurdu. Detaylar haberde;
AP: Ukrayna’nın AB Ülkelerine Tahıl İhracatı Yasağı Kaldırıldı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Brüksel’de bir açıklama yayımlayarak Ukrayna’nın tahıl ve diğer ürünlerinin Avrupa Birliği’ne ihracatına ilişkin kısıtlayıcı tedbirlerin sona erdirildiğini duyurdu. Kısıtlayıcı tedbirlerin süresinin bugün sona ereceği anımsatıldı.

AB’ye tahıl sevkiyatında yeni bir artış yaşanmasını önlemek için Ukrayna’nın 30 gün içinde ihracat lisansı sistemi gibi yasal önlemler almayı kabul ettiğine dikkat çekildi.

AB’nin Ukrayna Tahıl Ürünlerine Uyguladığı Yasak Kalkıyor

Ukrayna’nın dört kategorideki tarım ürününün (buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu) AB pazarına ihracatının etkisine ilişkin verilerin analiz edildiği ve bu ihracatı koordine eden bir platform ve Avrupa Birliği’nde uygulamaya konan geçici önlemler sayesinde sonuca varıldığı bildirildi.

Belgede, 2 Mayıs 2023 tarihinde uygulamaya konulan geçici tedbirlerin Ukrayna’ya sınırı olan beş üye ülkedeki piyasa bozukluklarını ortadan kaldırdığı sonucuna varıldığı bilgisi verildi.

“Platformdaki tüm katılımcıların yapıcı tutumu, somut sorunların çözülmesine yardımcı oldu ve AB dışındaki üçüncü ülkelere ihracatın akıcı olmasını ve hatta artmasını sağladı.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Belgede ayrıca Ukrayna’nın, komşu üye ülkelerdeki pazar bozulmalarını önlemek amacıyla dört grup malın ihracatını kontrol etmek için 16 Eylül 2023’ten itibaren etkili önlemler uygulamaya başlayacağı belirtildi.

“Önlemler Yürürlükte Oldukça Kısıtlama Uygulanmayacak”

AP ve Ukrayna, öngörülemeyen durumlara tepki verebilmek için bir koordinasyon platformu kullanarak durumu takip etmeyi taahhüt etti.

Açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın etkili önlemleri yürürlükte olduğu ve tam olarak çalıştığı sürece herhangi bir kısıtlama uygulamaktan kaçınacaktır.” ifadesine yer verildi.

AB’nin Ukrayna’nın tahıl ve diğer gıda ürünlerine, özellikle dayanışma yolları aracılığıyla verdiği aktif destek bir başarıyı kanıtladı; ancak diğer yandan, Ukrayna ile sınır paylaşan beş üye devletin pazarlarında geçici bozulmalara yol açtı.

Ukrayna tarım ürünleri özellikle sınır ülkeleri olan Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ile yakındaki Bulgaristan piyasalarına girmişti. Ucuz olan Ukrayna gıda ve tahıl ürünleri bu ülkelerdeki çiftçileri rahatsız etmiş ve hükümetler Ukrayna ürünlerine yasak uygulamaya başlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın