Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya Tarım Bakanından Tepki: Ukrayna Tahılı Ülkemize Gitmeyecek

Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, Ukrayna’nın AB ülkelerine tahıl ihracatı yasağının kaldırılmasına tepki gösterdi. Detaylar haberde;
Polonya Tarım Bakanından Tepki: Ukrayna Tahılı Ülkemize Gitmeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun, ülkesi ile birlikte Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’a Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithal edilmesine yasak getiren kararı uzatmamasına tepki gösterdi.

Telus konuya dair açıklamasında “Komisyon, Ukrayna tahılına uygulanan yasağı uzatmıyor, biz kendimiz uzatacağız.” ifadesini kullandı.

Sosyal medya platformundan paylaşım yapan isim, AB Komisyonu’nun Ukrayna tahılına yönelik ambargonun süresini uzatmadığına dikkat çekti.

Polonyalı çiftçilerin kendileri adına her şeyden önemli olduğunun altını çizerken yasağı kendilerinin uzatacağını söyledi ve “Ukrayna tahılı Polonya’ya gitmeyecek.” ifadesini kullandı.

Polonya Tarım Bakanı AB Tepki Tweeti
Kaynak: X / @RobertTelus

Avrupa Komisyonu, birkaç saat önce yayımladığı yazılı açıklama ile Ukrayna’nın tahıl ve diğer ürünlerinin Avrupa Birliği’ne ihracatına ilişkin kısıtlayıcı tedbirlerin sona erdirildiğini duyurmuştu.

AB Komisyonu ve Ukrayna’nın öngörülemeyen durumlara hızla tepki verebilmek için piyasayı yakından takip edeceğine işaret edilen açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın etkili önlemleri yürürlükte olduğu ve tam olarak çalıştığı sürece herhangi bir kısıtlama uygulamaktan kaçınacaktır.” ifadesi yer almıştı.

Söz konusu ülkelerden özellikle Polonya ve Macaristan’ın, çiftçilerini korumak adına Ukrayna tahılına kısıtlamanın uzatılmasını talep ettiği biliniyordu.

Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya, AB’nin karar almaması halinde kısıtlamaları tek taraflı uzatabileceklerine dair önceden açıklamalarda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu