Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya Tarım Bakanından Tepki: Ukrayna Tahılı Ülkemize Gitmeyecek

Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, Ukrayna’nın AB ülkelerine tahıl ihracatı yasağının kaldırılmasına tepki gösterdi. Detaylar haberde;
Polonya Tarım Bakanından Tepki: Ukrayna Tahılı Ülkemize Gitmeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun, ülkesi ile birlikte Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’a Ukrayna’dan tahıl ürünleri ithal edilmesine yasak getiren kararı uzatmamasına tepki gösterdi.

Telus konuya dair açıklamasında “Komisyon, Ukrayna tahılına uygulanan yasağı uzatmıyor, biz kendimiz uzatacağız.” ifadesini kullandı.

Sosyal medya platformundan paylaşım yapan isim, AB Komisyonu’nun Ukrayna tahılına yönelik ambargonun süresini uzatmadığına dikkat çekti.

Polonyalı çiftçilerin kendileri adına her şeyden önemli olduğunun altını çizerken yasağı kendilerinin uzatacağını söyledi ve “Ukrayna tahılı Polonya’ya gitmeyecek.” ifadesini kullandı.

Polonya Tarım Bakanı AB Tepki Tweeti
Kaynak: X / @RobertTelus

Avrupa Komisyonu, birkaç saat önce yayımladığı yazılı açıklama ile Ukrayna’nın tahıl ve diğer ürünlerinin Avrupa Birliği’ne ihracatına ilişkin kısıtlayıcı tedbirlerin sona erdirildiğini duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

AB Komisyonu ve Ukrayna’nın öngörülemeyen durumlara hızla tepki verebilmek için piyasayı yakından takip edeceğine işaret edilen açıklamada, “Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın etkili önlemleri yürürlükte olduğu ve tam olarak çalıştığı sürece herhangi bir kısıtlama uygulamaktan kaçınacaktır.” ifadesi yer almıştı.

Söz konusu ülkelerden özellikle Polonya ve Macaristan’ın, çiftçilerini korumak adına Ukrayna tahılına kısıtlamanın uzatılmasını talep ettiği biliniyordu.

Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya, AB’nin karar almaması halinde kısıtlamaları tek taraflı uzatabileceklerine dair önceden açıklamalarda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın