Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zam KDV’yi Teğet Geçti: Asgari Kurumlar Vergisi Geliyor

KDV’de artış planı olmadığı sözünü veren Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in dikkati şirketlere verdiği öğrenildi. Kâr etmese de şirketlere vergi geliyor.
Zam KDV’yi Teğet Geçti: Asgari Kurumlar Vergisi Geliyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hafta başında yaptığı açıklamada, katma değer vergisinde (KDV) artış planı olmadığını söylemişti. Son gelen haberlerde, Şimşek’in asgari kurumlar vergisi üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Ekonomi Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre şirketler için uygulanacak asgari kurumlar vergisinde işletme kâr elde etsin ya da etmesin vergi ödeyecek.

Şirketler zarar yazmış bile olsa yüzde 10 ila 15 arasında asgari vergi ödeme yükümlülüğünde olacak. Merkezleri farklı ülkelerde olan çok uluslu şirketlerin yapacağı vergi ödemesi ise yüzde 15 olacak.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Yeni Ekonomi Danışmanlık A.Ş kurucu ortağı Nazmi Karyağdı, kurumlar vergisinde oranın yüzde 25 olmasına rağmen ödemelerin daha düşük oranda yapıldığına dikkat çekti.

Şirketlerin beyan ettiği matrah ve ödediği vergi tutarını gösteren efektif vergi oranının yüzde 13-15 bandına kadar indiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın