Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 6000 Yükselen Hisse Son 1 Yılın Şampiyonu Oldu

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin yıllık yüzde 90 oranında yükseldiği süreçte borsadan pozitif ayrışan Tetamat Gıda, son bir yılda en çok kazandıran hisse senedi oldu.
Yüzde 6000 Yükselen Hisse Son 1 Yılın Şampiyonu Oldu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da son bir yıllık süreçte yukarı yönlü hareketlerle birlikte dalgalı hareketler de öne çıktı. Seçim belirsizliği, ekonomi yönetiminin attığı adımlar, jeopolitik krizler ve diğer gelişmelerle birlikte özellikle son 2 aylık dönemde BIST 100 endeksi güçlü bir yükseliş gerçekleştiremedi. Ancak bazı hisselerin gösterdiği performans yatırımcıları şaşırttı.

Borsanın beklenti altında kaldığı süreçlerde uzmanların büyük bir bölümü ana trendin yukarı yönlü olduğunu vurguluyordu. Ancak güçlü yükselişlerin gerçekleşmesi için yerel seçimlerin tamamlanması gerekiyordu. Türkiye’de siyasi açıdan kartların yeniden dağıtıldığı yerel seçimlerin öncesinde BIST 100 endeksi Şubat ayından Nisan ayına kadar testere hareketlerine devam etti ve yükseliş açısından yetersiz kaldı.

Yabancı para girişinin sınırlı kaldığı dönemin ardından seçimin tamamlanması ve ciddi bir politik gerginliğin yaşanmaması, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısını olumlu yönde değiştirdi. Bununla birlikte bazı uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye için kredi notunu ve kredi not görünümünü yükseltmesi de para girişini artıran unsurlar arasında yer aldı.

BIST 100 endeksi 9 Nisan tarihli son işlem gününü yüzde 0,6 artışla 9814 puandan tamamladı. Bu seviye en yüksek kapanış olarak kayıtlara geçti.

Piyasa Değeri En Yüksek Şirketlerin Performansı

Borsa İstanbul’da risklerin öne çıktığı dönemlerde piyasa değeri açısından ve yabancı yatırımcının gözdesi olan şirketlerin birçoğu birbirine yakın bir performans sergiledi. Piyasa değeri en yüksek şirketlere yıllık bazda bakıldığında Türk Hava Yolları (THYAO) yüzde 131, Koç Holding (KCHOL) yüzde 164, Ford Otomotiv (FROTO) yüzde 106, Tüpraş (TUPRS) yüzde 168 oranında değer kazandı.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeksine dahil olan ve piyasa değeri en yüksek şirketler birbirine yakın düzeyde kazanç sağlarken bazı hisseler yukarı yönlü hareketlerle benzeri nadir görülen bir hareket gösterdi.

Yıllık Yüzde 6006 Kazandıran Hisse

Borsa İstanbul’da son bir yıllık süreçte en fazla kazandıran hisse Tetamat Gıda (TETMT) oldu.

Yüzde 6000 Yükselen Hisse Son 1 Yılın Şampiyonu OlduKaynak: Paratic Piyasalar

2023’ün Nisan ayında 225 TL seviyelerinde olan TETMT, Temmuz ayında başladığı yükselişlerle 17 Ocak 2024’te 3730 TL’ye kadar çıktı. Devam eden süreçte yükselişini hızlandıran ve tavan serisine başlayan hisse 7 Mart’ta 16 bin 450 TL’ye ulaştı. Bu noktada tutunamayan ve bir miktar aşağı yönlü hareket eden hisse, 9 Nisan’da yine tavan oldu ve kapanışını yüzde 10 artışla 13 bin 465 TL’den yaptı.

TETMT, rekor seviyesine veda etse de yıllık bazda yüzde 6006 oranında kazandırarak son bir yıl içerisinde en çok kazandıran hisse senedi oldu. Hissede haftalık yüzde 21, aylık yüzde 8 artış görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.