Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yurt Dışı Üretici Enflasyonu Eylül’de Ne Kadar Arttı?

TÜİK yurt dışı üretici enflasyonunun Eylül ayında hangi seyirde olduğunu paylaştı. Konuya yönelik rapor bugün yayımlandı. Detaylar haberde…
Yurt Dışı Üretici Enflasyonu Eylül’de Ne Kadar Arttı?
Son Güncelleme: 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) raporu açıklandı. Buna göre Ağustos ayında aylık bazda yüzde 1,95, yıllık bazda yüzde 59,24 oranında artan endeks, Eylül’de yıllık bazda yüzde 57,25 artarken, aylık bazda yüzde 0,59 azaldı.

Rapora göre YD-ÜFE söz konusu dönemde Aralık ayına göre yüzde 47,62 artarken, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 53,10 arttı.

İmalat yıllık bazda yüzde 57,37 artarken, aylık bazda yüzde 0,59 azaldı. Madencilik ve taş ocakçılığı yıllık bazda yüzde 50,33 artarken, aylık bazda yüzde 0,58 azaldı.

YD-ÜFE Eylül
Kaynak: TÜİK

YD-ÜFE’nin sektörlere göre yıllık bazda değişimlerine baktığımızda en fazla artış yüzde 77,71 ile makine ve ekipmanlarında gerçekleşti. Sonrasında yüzde 76,98 ile tütün ürünleri, yüzde 74,30’la bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 65,83 ile mobilya, yüzde 64,42 ile içecekler, yüzde 62,80 ile diğer mamul eşyalar geldi.

Yıllık bazda en fazla azalış ise yüzde 37,92 ile ana metallerde gerçekleşti.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Alt sektörler aylık bazda incelendiğinde en fazla artış yüzde 3,18 ile basım ve kayıt hizmetlerinde gerçekleşti. Sonrasında yüzde 2,48’lik artış ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 1,23’le gıda ürünleri, yüzde 1,08’le kimyasallar ve kimyasal ürünler, yüzde 0,83’le tütün ürünleri geldi.

Aylık bazda en fazla azalış ise yüzde eksi 2,23 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yan römorkta oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu