Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan Cumhurbaşkanı: Ukrayna Avrupa Değerleri için Savaşıyor

Türkiye ile iyi bir komşu olduklarını ve diyalog istediklerini söyleyen Yunanistan Cumhurbaşkanı, Ukrayna savaşı hakkındaki görüşlerini de söyledi.
Yunanistan Cumhurbaşkanı: Ukrayna Avrupa Değerleri için Savaşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, ülkesinin dış politikası ve iç meseleleri hakkında değerlendirmede bulundu.

Türkiye ve Yunanistan’ın komşu iki ülke olduğunu, barış ve sükunet dolu uzun süreçler geçirildiğini söyledi. Komşuların her zaman birbirine ihtiyacı olduğunu belirten Sakelaropulu, “Son dönemde Meriç’te ve Ege’de gördüğümüz gibi zor zamanlarımız da oldu. Bence Yunanistan diyalog istediğini belirtmekle iyi yapıyor. Diyalog istiyoruz. Komşularımızla diyalog olmalı.” dedi.

Göreve geldiği ilk andan itibaren sınır bölgelere sık sık ziyaret yaptığını aktardı. Bu bölgelerdeki insanların özel şartlarda yaşadıklarını, Yunanistan’ın ada olduğu için dağlık yerlere sahip olduğunu ve iletişim zorlukları olduğunu sözlerine ekledi.

Ardından konuyu Ukrayna savaşına getirdi. Ukrayna’daki savaşın herkesi şaşırttığını, bu halkın Avrupa değerleri için savaştığını söyleyen Yunanistan Cumhurbaşkanı, bu nedenle de Avrupa’dan büyük destek gördüğünü dile getirdi.

Yunanistan Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle, Nisan ayında petrol tankerine el koymuştu. Söz konusu karar Avrupa Birliği’nin yaptırımlarının bir parçası olarak alınmıştı.

GCM Yatırım Banner

21 Nisan’da ise el konulan Rus petrol tankerinin serbest bırakılacağı açıklaması yapıldı. Kararın gerekçesinin ise tankerin sahiplerine yönelik yaptırımlarla ilgili bir karışıklık meydana gelmesi olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.