Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yunanistan El Koyduğu Rus Tankerini Serbest Bırakacak

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın AB yaptırımları nedeniyle el koyduğu Rus tankerine dair yeni bir karar alındı.
Yunanistan El Koyduğu Rus Tankerini Serbest Bırakacak
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasında cereyan eden savaş sonrası, Avrupa Birliği Putin hükümetine yönelik yaptırım kararları almıştı. Bu kararlar çerçevesinde geçtiğimiz günlerde Yunanistan tarafından Ege Denizi’ndeki Evia adası açıklarında Rus petrol tankerine el koyulmuştu.

Aradan geçen iki gün içerisinde tankere dair yeni bir karar alındı. Yunanistan, İran petrolü taşıyan Rus tankerinin serbest bırakılacağını bildirdi. Bu karara sebep olarak tankerin sahiplerine yönelik yaptırımlarla ilgili bir karışıklığın neden olduğu belirtildi.

Bir Yunan hükümet yetkilisi, kara para aklamayla mücadele makamı tarafından sahil güvenliğe gemiyi serbest bırakmasının emredildiğini söyledi.

Gemide 19 Rus mürettebatın bulunuyordu ve 115.500 ölü tonajlı Rus bayraklı Pegas adlı gemi Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından durdurulmuştu. Açıklamada Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarının bir parçası olarak gemiye el konulduğu söylenmişti.

Geminin Sahibi Değişmiş

Pegas tankeri ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden iki gün önce, Washington’un Rusya’nın savunma sektörü için kritik olarak nitelendirdiği Promsvyazbank bankasına yönelik daha geniş yaptırımların hedefi olmuştu.

Konuya yakın bir Yunan kaynağı, kontrollerin ardından geminin yakın zamanda sahipliğini değiştirdiği ve yeni sahibinin AB yaptırım listesinde yer almadığı ve bu nedenle Pegas’a alıkoymaya devam etmek için yasal bir gerekçe olmadığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu