Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yunanistan’dan Rusya’ya Yaptırım: Petrol Tankerine El Konuldu

Avrupa Birliği tarafından Rusya aleyhine alınan yaptırım kararları sonrası, Yunanistan petrol tankerine el koydu. Detaylar haberde...
Yunanistan’dan Rusya’ya Yaptırım: Petrol Tankerine El Konuldu
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı askeri harekat sonrası, Batılı ülkeler ağır yaptırım kararları almıştı. Avrupa Birliği, Rusya ekonomisini çökertme hedefiyle pek çok yaptırımı uygulamaya koymuştu.

Bu yaptırımlar kapsamında Yunanistan’tan yeni bir adım geldi. Yunanistan sahil güvenliği, AB’nin Moskova’ya uyguladığı yaptırımların bir parçası olarak Evia adası açıklarında bir Rus petrol tankerine el koyduğunu açıkladı.

Bu ayın başlarında AB, Kremlin’in özel askeri operasyon olarak tanıladığı olay için için Rusya’ya karşı 27 ulustan oluşan bloğun limanlarından Rus bayraklı gemilere kısıtlamalar getirmişti. Gemide 19 Rus mürettebatın bulunduğu belirtilirken, Atina’daki Rus büyükelçiliği, olayı araştırdığını ve konuyla ilgili olarak Yunan makamlarıyla temas halinde olduğunu söyledi.

Yunan denizcilik bakanlığından bir yetkili tankerin AB yaptırımlarının bir parçası olarak ele geçirildiğini ifade etti. Gemideki denizcilerin gerekli işlemlerin yapılmasının ardından sınır dışı edilmesi bekleniyor.

Görgü tanıkları, geminin hala Karystos körfezinde demirli olduğunu belirtiyor. İran’la ilgili tanker trafiğini uydu takibi yoluyla izleyen ABD’li savunma grubu United Against Nuclear Iran (UANI), Pegas’ın 19 Ağustos 2021’de İran’ın Sirri Adası’ndan yaklaşık 700.000 varil ham petrol yüklediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın