Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın Başından Bu Yana En Çok Yükselen Teknoloji Hisseleri!

ABD’de faiz indirimlerinin yaklaşmakta olduğu beklentisiyle bu yıl teknoloji şirketlerinin hisselerinde büyük artışlar meydana geldi. En çok yükselenler haberde…
Yılın Başından Bu Yana En Çok Yükselen Teknoloji Hisseleri!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hisse senedi yatırımcıları için geçtiğimiz yıla kadar olan süreç oldukça sıkıntılı geçmişti. Küresel ölçekte artan enflasyon ile beraber merkez bankalarının sıkılaşma politikalarını hayata geçirmeleri, hisse senetleri başta olmak üzere risk ürünlerinde büyük düşüşleri beraberinde getirdi.

Federal Rezerv’in bu yılın ikinci yarısından itibaren faiz oranlarını düşüreceğine dair piyasa genelinde yaygın bir beklenti hakim. Bu beklentinin ortasında ABD’nin önde gelen teknoloji hisseleri yılın başından itibaren yükseliyor.

Özellikle yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler bu sektördeki hisselerde güçlü ralli yaşanmasına neden oldu. Nasdaq endeksine dahil edilmiş yılın başından itibaren en çok yükselen hisse senetleri şu şekilde:

Nvidia (NVDA)

Nvidia hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dünyanın önde gelen çip üreticilerinde Nvidia (NVDA), yapay zekaya rüzgarının ortasında bu yılın başı itibarıyla en çok yükselen hisse senedi oldu. Hisse senedi yılın başından bu yana yüzde 70 artış kaydetti ve değerini 840 dolar seviyesine taşıdı.

NVDA’nın son bir yıl içerisindeki kazancı ise yüzde 200’ün üzerinde bulunuyor. Şirket dünyanın en büyük ekran kartı üreticisi olarak faaliyet gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Constellation Energy Corporation (CEG)

Nasdaq endeksine dahil teknoloji şirketleri arasında bu yıl en çok artış kaydeden hisse senetlerinden biri CEG oldu. ABD merkezli enerji şirketi yılın çeyreği itibarıyla yüzde 60 artış kaydetti.

Bu artış ile beraber hisse senedinin değeri 185 dolar seviyesine çıktı. Hisse senedi bu yılın başında 116 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Meta Platforms (META)

Dünyanın en büyük sosyal medya ve teknoloji şirketlerinden biri olan Meta, borsadaki rallisi ile öne çıktı. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi dev platformların çatı şirketi konumuda olan Meta’nın hisseleri yılın başından itibaren yüzde 40 artış kaydetti.

Hisse senedindeki bu artış 494 dolar seviyesinin görülmesine neden oldu. Yapay zeka sektörüne yönelik ilgi ile beraber bu alanda çalışmalar yürütüen Meta’nın hisseleri olumlu etki gördü.

Micron Technology (MU)

ABD merkezli elektronik şirketi Micron Technology (MU) Nasdaq borsasında yılın başından itibaren performansı ile dikkat çekti. MU hisseleri Ocak ayından itibaren yüzde 35’ten fazla arttı ve değerini 116 dolar seviyesine taşıdı.

Hisse senedinin son bir yıl içerisindeki artış ise yüzde 83 seviyesinde gerçekleşti. Micron Technology, DRAM, flaş bellek ve katı hal sürücüler üretiyor ve sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.