Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yerli ve Milli Teknoloji ile ZİKA! AGROT Seri Üretime Başladı

Agrotech, tarım sektöründe devrim niteliğinde bir atılım yaparak İnsansız Otonom Zirai Akıllı Tarım Aracı ZİKA'nın seri üretim sürecine geçtiğini duyurdu. İşte detaylar;
Yerli ve Milli Teknoloji ile ZİKA! AGROT Seri Üretime Başladı
HABER GİRİŞ

2023 yılında halka arz olan Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş., son dönemdeki atılımlarıyla hisse değerini yukarıya taşımaya devam ediyor. Şirket bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden İnsansız Otonom Zirai Akıllı Tarım Aracı ZİKA hakkında bildiri paylaştı.

Güne ABD Silikon Vadisi’nde AGROTECH USA LLC isimli şirket kurulumu için tüm kuruluş ve lisans işlemlerinin tamamlandığı haberiyle başlayan AGROT, bağlı ortaklığı Joyce Elektrikli Araçlar A.Ş. tarafından ZİKA için seri üretim sürecine geçildiğini duyurdu.

Türk mühendislerin tasarladığı ve motor ile batarya teknolojilerinin tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen ZİKA’nın şirkete ait tüm üretim sahalarında kullanılacağı bildirildi.

Agrotech KAP bildirisinde ZİKA hakkında detayları da paylaştı. ZİKA’nın dünyada sadece Çin ve Fransa’nın ürettiği benzer araçlardan olduğuna işaret ederek, yüksek ihracat potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Motor, batarya, yazılım ve elektronik devre sistemlerinin ise Agrotech fabrikalarında yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla üretildiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

İnsansız otonom zirai akıllı tarım aracı ZİKA’nın endüstri 5.0 standartlarına uygun olarak tasarlandığı, 360 derece dönebilme ve manevra kabiliyetine sahip olduğu paylaşıldı.

Farklı arazi tiplerinde çalışabilme özelliğine sahip olduğuna da dikkat çekilerek, yapay zeka yazılımı ve otonom sürüş sistemleri ile çiftçilere haritalama, toprak analizi, gübreleme, yük taşıma, ilaçlama, keşif çalışmaları, yabani ot analizi ve böcek analizi gibi birçok zirai faaliyette yardımcı olduğu bildirildi.

Özelleştirilebilir motor ve batarya teknolojileri ile yük taşıma kapasitesinin artırılabileceği de kaydedilerek, aracın bitki hastalıklarını erken teşhis etme gibi çeşitli görüntü işleme özelliklerine sahip olduğu aktarıldı.

Paratic Piyasalar AGROT Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Agrotech KAP bildirisinde, insansız otonom zirai akıllı tarım aracı olan ZİKA için 2 Nisan 2024 tarihinde geniş katılımlı lansman etkinliğinin gerçekleşeceğinin bilgisini verdi. Lansmanda, ZİKA’nın fiziksel olarak tanıtılarak basına sunulacağına işaret edildi.

23 Kasım 2023’te Yıldız Pazar’da pay başına 5,21 liradan halka arz olan AGROT bugün TSİ 12.53 itibarıyla yüzde 0,1 yükselişle 39,2 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.