Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Vauxhall VXR8 GTS-R: Firma Tarihinin En Güçlü Arabası

Müthiş hızlara sahip dört kapılı sedan bir araba! İngiliz asıllı Alman ruhlu Vauxhall firması, GTS-R adında markasının en güçlü serisini yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Özellikleri ile baş döndüren GTS-R'ı gelin hep beraber inceleyelim.
2017 Yeni Vauxhall VXR8 GTS-R: Firma Tarihinin En Güçlü Arabası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Büyük ihtimal bu markayı çok az kişi duymuştur. Kısaca Vauxhall Motors hakkında bilgi vermek istiyorum. Vauxhall, GM bünyesinde üretimlerini yapan, Opel‘in yan kuruluş firmasıdır. Şu an reel olarak PSA Grup bünyesine geçmiştir. İlk olarak 1857 yılında deniz motorları üreticisi olarak kurulan Vauxhall şirketi, daha sonra 1903  yılında Bedford markası altında otobüs ve kamyon üreten bir şirkete dönüştü. İngiliz merkezli firmanın satışları ve halka sunmuş olduğu kaliteli ürünlerin neticesinde uzun yıllar ülkesinin en çok satan 2. firması olmuştur.

Vauxhall, otomotiv sektöründe çeşitlilik adına farklı bir çok kolda faaliyet göstermiştir. Opel’in yan kuruluşu olmasının ilk adımları, imal edilen araçların Alman otomobil üreticisine oldukça yakın olduğundandır. Zaten İngiliz firmanın üretim ana merkezleri Almanya, İspanya ve Polonya‘daki Opel fabrikalarıdır.

Vauxhall, İngiliz Car Şampiyonası ve bir çok motorsporlarında aktif olarak araçlarını yarıştırmıştır. Bundan dolayı şirketin şu anki durumu, Opel’in Adam, Grandland X, Astra ve Corsa gibi modellerin VXR alt markası altında yüksek performanslı modellerini yapmaktadır. Aralarındaki ilişkiyi Mercedes-AMG gibi düşünebiliriz. Son olarak Vauxhall VXR’ın kendi adına çıkardığı en güçlü aracını tanıttı. GTS-R adındaki yeni model, kaput altına yerleştirilen güçler ile 114 yıllık tarihinin en hızlı aracı ünvanını alıyor. Şimdi, bu güçlü İngiliz Alman karışımı power-sedanı beraber inceleyelim!

İşte Karşınızda VXR8 GT-R:

Vauxhall VXR8 GTS-R’ın Karoseri Karbon Fiber Ağırlıklı!

Vauxhall VXR8 GTS-R'In Karoseri Karbon Fiber AğırlıklıGTS-R‘ın görünüşte bir marka otomobili değilde, Hamann gibi akılları yerinden oynatan modifiye firması malı gibi duruyor. Yapı olarak sedan araçların tuning uygulamasında örnek gösterilebilecek kadar detaya sahip.

GCM Yatırım Banner

VXR8 GTS-R Dış Yapısı

VXR8 GTS-R Dış YapısıGTS-R modelinin üzerindeki sporcu atletini çıkartırsak, sade ama hızlı Japon Subaru Impreza WRX-STI gibi olacaktır. Ancak Vauxhall, modifiye kalıplarını iyi derecede havalı yapmış. Karbon fiberin kullanım alanları ayrıca GTS-R’ın stratejik noktalarında kullandığını görüyoruz.

GTS-R Ön Görünümü

GTS-R Ön GörünümüGTS-R’ın can alıcı noktası ve motor kısmından sonra en çok uğraşın yapıldığı yer ön kısımdır. Aracın tüm kimliği, ön kısımda yapılan farklı işlem uygulamaları ile belli edilmiş! demek yanlış olmayacaktır.

GTS-R Tampon Yapısı:

GTS-R Tampon YapısıVauxhall GTS-R‘ın gerçekten uğraş isteyen bir tampon yapısı var. Tampon açıklıkları ve hava girişleri fazlasıyla dikkat çekici! Kaput havalandırma kısmının dar tutulup, alınacak havanın tedariği alt kısımdan sağlanmış. Tamponun siyah karbon bölgesinden dolayı sanki aracın kupasının ayrı bir yapıda görünmesini sağlamışlar.

Sizce de öyle değil mi? Aracın tüm detayları ve GTS-R olması tamponun duruşu ile alakalı olmuş. GTS-R’ın düfizör kısmının şekli Yeni Toyota Camry ile oldukça benzerlik gösteriyor. Tamponun sağ köşesinde, üçgen petek havalandırma kısmına verilen Led farları görüyoruz.

GTS-R Yan Görünümü

GTS-R Yan GörünümüSedan da güç olayının temsilcisi GTS-R’ın profil kısmı da kaput altındaki güçlerin haberini veriyor. Geneli çift renkten yapılan Vauxhall VXR8 GTS-R‘ın çamurluk üzerindeki solungaçları BMW M Serileri tarzında olmuş. Doğal olarak Almanya da fazlasıyla bulunmuş olması, diğer Alman markaların inceliklerinden birazcık kapmış sonucunu çıkartıyor.

GTS-R Jant Yapısı:

GTS-R Jant YapısıJant yapısına baktığımızda Opel’in orta sınıf temsilcisi Insignia‘nın da bazı yıllarda kullandığını hatırlayacaksınız. Lastiklerin geniş taban ve ince yanak yapısı direk olarak GTS-R’ın yapacağı hıza alakalı olarak koyulmuş. Lastikler 20 inç büyüklüğünde düşünülmüş. 410 mm disk ve altı pistonlu monoblok kaliperlere sahip fren sistemi nakledilmiş.

GTS-R Arka Görünümü

GTS-R Arka GörünümüArka kısmına baktığınızda size de bir Corvette modelini anımsattı mı? GTS-R’ın şişkin yapısı ve açılı dört çıkış egzoz grubu fena durmamış doğrusu. Vauxhall çizimcileri GTS-R‘ın arka kısmını sevdiğim şekillerde oluşturmuş.

GTS-R Egzoz Yapısı:

GTS-R Egzoz YapısıEgzozların dört çıkışlı olmasının yanı sıra, tamponun ortadan böldüğü düfizörlerin üzerine konumlandırılması, çekici tarafını vurgulamış.

Vauxhall VXR8 GTS-R İç Yapısı

Vauxhall VXR8 GTS-R İç YapısıKokpit yapısında kullanılan bazı malzemelere baktığımızda Opel‘den alındığını fark edeceksiniz. Orta konsol üzerinde büyük bir multimedya ekran görüyoruz.

GTS-R Multimedya Ekran

GTS-R Multimedya EkranKontrol düğmeleri ekranın ön kısmının açıklığına konumlandırılmış. Dokunmatik ekrandan aracın genel motor ve güç değerleri hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

GTS-R Direksiyon Yapısı

GTS-R Direksiyon YapısıBiraz önce bahsettiğimi Opel parçalarının en belirgini, direksiyon simidi. Opel’in bir çok modelinde rastladığımız cinsten. Üç kollu ve krom süslemeli.

Vauxhall VXR8 GTS-R Motor Ünitesi

Vauxhall VXR8 GTS-R Motor ÜnitesiVXR8 GTS-R‘ın kalbini oluşturan motor ünitesi oldukça güçlü seçim yapılmış. DNA‘sında yarışçı bir yapı olmasından dolayı, yeniden şekillendirilen ECU‘yu görüyoruz. GTS-R bir önceki modeline göre kayda değer bir beygir artışı yapılmış. Hazır olun motor bilgileri geliyor! Evet, GTS-R’ın 6.2 litre hacminde SuperCharged‘lı V8 bir ünitesi var! Söylenişi bile şekil olan bu motor ünitesi tam 587 beygir güç üretmektedir.

Vauxhall GTS-R Motor Ünitesi

Vauxhall GTS-R Motor ÜnitesiHacim ve gücün ne kadar fazla olduğunu gördük. GTS-R, motorunda oluşturduğu gücün yanında 740 nm tork değeri sağlıyor. Dört tekerlekten çekiş özelliği ile birlikte bu agresif İngiliz 3.5 saniyede 100 km kalkışını tamamlıyor. Maksimum hız konusuna değinilmese de, tahminen 300 km/h süratlere rahatlıkla çıkabilir.

Avustral‘ya üretim tesislerinin son ürünü olan GTS-R, sadece 15 adet imal edilip İngiltere’ye gönderimi yapılacağı söylendi. Baktığımızda üretim sınırlaması ve özel yapısı GTS-R’ı şimdiden değerli yapmış diyebiliriz. Vauxhall‘ın en hızlı üyesinin satış fiyatı 74 bin £ olarak belirlenmiş. Türkiye para birimi karşılığı da yaklaşık olarak 336 bin TL civarlarında oluyor. Olsa da birşey değişmeyecek çünkü 15 adetin hepsi İngiltere için ayrılmış.

Bence GTS-R‘ın tartışılacak pek fazla bir yanı yok. İngiliz üretici kafasında bir şey kurmuş ve aracını Dodge Challenger Demon gibi ne yapacağı belli olmayan dört kapılı bir drag yarışçısı yapmış. Motor gücünü belli kişilerin hissedeceği bu aracın, İngiliz Alman karışımı ruhu, güzel hız deneyimleri sunacaktır. Peki içeriğimizi sonlandırmadan önce Vauxhall GTS-R hakkındaki düşüncelerinizi sorsak?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın