Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Mitsubishi Eclipse Cross 4×4 SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Mitsubishi, ASX SUV modelinden sonra benzer yapıda ancak daha büyük boyutlarda Eclipse Cross SUV modelini tanıttı. Dış yapısı ile dikkat çeken yeni SUV model, farklı özellikleri ile çıkış yapıyor. Bakalım Eclipse Cross nasıl olmuş?
2018 Yeni Mitsubishi Eclipse Cross 4×4 SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mitsubishi‘nin bu yeni SUV’nun ismi oldukça tanıdık geliyor değil mi? Normalde bu isim 1989 yılında üretime alınmış olan kompakt bir spor arabaya aitti. Japonya TV‘lerinde çığır açan teknolojisiyle bir İngiliz atının adı ve gücünden bahsedilmişti. Eclipse! Mitsubishi, Amerika ile ortak yapım sürecinde bulunarak Chrysler ve Plymouth iş birliği ile yurtdışı satışlarına başlanmış. Şimdi ise ismi,  yerden biraz daha yükselen yapısıyla tekrar hayata geçirilmiş.

Eclipse, 2012 yılı itibariyle kısa süreliğine rafa kaldırılmıştı. Görüyoruz ki efsane bu sefer SUV bir modelde devam ettirilecek. Eclipse’nin sonuna “Cross” getirilerek 4×4 adımlarının temelinin atıldığını anlıyoruz. Japon temsilcisi Toyota’nın RAV4, Nissan’ın Qashqai vb. SUV’ların köklü duruşlarını bozmaya geliyor. Sizlere bir tüyo verecek olursak; Eclipse Cross’un tasarım şefi Nissan’da da başarılı işler çıkartan ve şimdi tüm yeteneklerini Mitsubishi’ye aktaracak olan Tsunehiro Kunimoto dur!

2018 Yeni Mitsubishi Eclipse Croos‘un boyutsal olarak Outlander ve ASX arasında, kalan boşluğu doldurması için oluşturulmuş bir SUV modeldir. Günümüz grafiklerine uyarlanan Eclipse Cross, üreticisinin eksik kalan tarafını bu şekilde tamamlayacaktır. Bakalım, bu tamamen yeni SUV’un özellikleri nelermiş!

İşte Japon Mitsubishi’nin 4×4 SUV’u Eclipse Cross:

Yeni Mitsubishi Eclipse Cross Karoser Yapısı

Yeni Mitsubishi Eclipse Cross Karoser YapısıYapısal olarak ASX ile ortada buluştukları noktaların olduğunu görüyoruz. Özellikle ön kısımlarda parçaların duruş biçimi ve malzeme yapısının benzerliği fark ediliyor. Geçen senelerde tanıtımı ve dijital çizimleri yayınlanan ASX olarak algılanan bu SUV, düşünceleri de tersine çıkarmış oldu. Ancak, ASX’de ki dokunuşlar Eclipse Cross cephesine daha fazla yansıtılmış.

GCM Yatırım Banner

Eclipse Cross Ön Görünümü

Eclipse Cross Ön GörünümüMitsubishi’nin geçiş yaptığı keskin ön tasarımları Eclipse Cross‘a da yansıtılmış. Araçlarda alıştığımız o durgun görüntüler artık tamamen yok oldu diyebiliriz. Üretim bantlarına alınan sedan, SUV vb. araçların yakın tasarım çizimleri ile aynı kare altında çıkartılması gelenek haline geldi. Eclipse Cross’da aynı şekilde!

Eclipse Cross Far Yapısı:

Eclipse Cross Far YapısıOutlander ile olan benzerliği far yapısında fazlasıyla belli oluyor. Outlander’ı daha da kompak hale gelse ne olur? cevabı Eclipse Cross ile verilmiş bence. Sade ama gösterişli far yapısı, çift bölmeli ve Led aydınlatmalar mevcut. Dar yapısından dolayı etkileyici bir görüntü sunulmuş.

Eclipse Cross Izgara ve Tampon Yapısı:

Eclipse Cross Izgara ve Tampon YapısıEclipse Cross‘un parıldayan ön kısmında gümüş krom detaylar bolca kullanılmış. Kroma, far altında başlanarak, sis farı bölgesine kadar kavisli şekilde götürülmüş. Geniş olmayan ızgara yapısı da takım halinde krom parçalar ile süslenmiş. Eğer ki Mitsubishi’nin kişisel çalıştığını bilmesek kesinlikle Lexus ile olan ortaklığını ilan etmiştik. Eclipse Cross fazlasıyla Lexus NX Serisi bakışlarına sahip.

Tampon kısmına baktığımızda; büyük sis farlarını içine alan difüzör alanı göze çarpıyor. Çevresinde farklı şekillerin verildiği ve uygun yapıda imal edildiğini görüyoruz. Hem sadelik hem de çekicilik böylelikle bir arada tutulmuş.

Eclipse Cross Yan Görünümü

Eclipse Cross Yan GörünümüEclipse Cross‘un profilinden uç kısma doğru baktığımızda Mitsubishi’yi görsek de, arkaya doğru Volvo‘ya dönüşen yapının hakimliği göze çarpıyor.

Tampon altında başalatılan siyah plastik parça, çamurluk etrafından arka tampona kadar uzanacak şekilde yapılmış. Böylelikle SUV olgusu biraz daha vurgulanmış oluyor.

Eclipse Jant Yapısı:

Eclipse Jant YapısıEclipse için 16″ ile paketlere ve opsiyon listesine göre 18″ arasında jant seçenekleri sunulmuş. Jantların yapı olarak fazla bir efekti yok. Bence bu kısım biraz daha canlandırılabilirdi. Onun dışında profil yapısı D stündan itibaren farklı çizgilerin uygulanışı ile Mitsubishi olduğu anlaşılıyor.

Eclipse Cross Arka Görünümü

Eclipse Cross Arka GörünümüEclipse Cross’u şimdi istediğiz tarafa çekebilirsiniz. Çünkü yarı özgünlük yarı farklı firmadan alınan bakışlar olduğunu görüyoruz. İncelememizin bu kısmında Eclipse Cross’u bir çok farklı firma aracına benzetebiliriz.

Eclipse Cross Arka Far ve Bagaj Yapısı:

Eclipse Cross Arka Far ve Bagaj YapısıBumerang‘ın moda olduğu bu günlerde, Mitsubishi’de kendine dahil etmiş. Yeni Prius ile başlayan ve Hyundai Ioniq‘le sürdürülen farların ortadan devam ettirilme halini, Eclipse Cross’da da görüyoruz.

Honda‘yı andıran far yapısının arka camı bölerek, çoğunluğunda far şeridi devam ettrilmiş. Her ne olursa olsun farklı olmak için yapılan güzel bir yöntem. Temassız açılabilen bagaj kapağının, tampondan gelen yuvarlak hat yapısına uydurulmuş olduğunu görüyoruz.

Yeni Mitsubishi Eclipse İç Mekan Yapısı

Yeni Mitsubishi Eclipse İç Mekan YapısıEclipse Cross iç mekanı belli yere kadar klasik havada giderken, kaybettiği puanları yeni ekipmanlarıyla tamamlamış. İç mekanda yerleşimlerin başarılı olduğunu düşünüyorum. Bazı, eskiden kalma gereksiz şeyler olsa da genel olarak sınıfına uygun olmuş.

Eclipse Kokpit Yapısı

Eclipse Kokpit YapısıMitsubishi, kokpit yapımında az da olsa Japon sadeliğine gitmiş. Malzemelerde ağırlıklı krom renk kullanılsa da, kapı ve direksiyona koyu ton tercih edilmiş.

Eclipse Direksiyon Yapısı:

Eclipse Direksiyon YapısıFonksiyonel direksiyona sahip olan Eclipse, hassasiyeti tüm yol şartlarında değişkenlik gösteren teknolojiye sahip. Direksiyonun her iki tarafına verilen farklı özellik kullanım butonları, kolay kullanımı desteklemiş. Ayrıca direksiyon arkasına verilen kulakçıklar ile vites değiştirebileceksiniz.

Eclipse Multimedya Ekran Yapısı:

Eclipse Multimedya Ekran YapısıOrta konsolun üst merkezine yerleştirilen eğlence bilgi ekranı iç mekana oldukça güzel hava katmış. İnfotainment ekrana Apple CarPlay ve Android destekli mobil telefonlarınızın özelliklerini kullanabileceksiniz. Dokunmatik ekran kullanımını konfora adapte etmek amacı ile vites yanına tracpad koyulduğunu görüyoruz.

Eclipse Orta Konsol Yapısı:

Eclipse Orta Konsol YapısıEclipse’in orta konsolu da aracın dış hatlarına uygun olarak yapılmış. Bu kısımda beğenmediğim taraf ise havaladırma mazgallarının altına yerleştirilen ve eski zamanlardan kalan hava yastığı uyarı kısmıdır. Bence gereksiz olmuş ve boş kalması daha uygun olacakmış. Biraz aşağılara baktığımızda çift yönlü dual klimayı görüyoruz. Tam aşağısında aracın cam ve direksiyon ısıtma düğmeleri yerleştirilmiş.

Koltuk ısıtma fonsiyon düğmeleri AWD aktif tuşunun önüne yerleştirilmiş. Vitesin arkasında da demin bahsettiğimiz yönetim touch pad‘i koyulmuş. Kullanım kolaylığı açısından Mitsubishi iyi iş çıkarmış diyebiliriz. Sürücünün araç ile ilgili işlemleri gayet rahat ve tuşlara ulaşımını gayet basit yapmışlar.

Yeni Mitsubishi Eclipse Güvenlik Özellikleri

Yeni Mitsubishi Eclipse Güvenlik ÖzellikleriGüvenlik özelliklerinde durdurma ve savrulmaya dayalı tüm işlemler standart olarak verilmiş. Bunun dışında Eclipse, yeni nesil güvenlik paketleri ile geliyor. Birinci olarak ve önemli özelliklerinden bir tanesi çarpışma önleyici sistemi. Bu sistemin temel amacı sensör yardımı ile adaptif hız sabitleyici ortak çalışması sonucunda her hangi bir tehlikede erken frenleme yaparak kazalar önleniyor.

Diğer özellikleri arasında; konfor alanında da etkili olan takip sistemidir. Önünüzdeki araç ile takip mesafesini Eclipse otomatik olarak ayarlayabiliyor. Üçüncü olarak verilen güvenlik ekipmanı şerit takip asistanıdır. Yol çizgilerini tanıyarak, sizin şeritten ayrılırken güvenliğinizi denetliyor, ayrıca kör nokta tespit ile de bu özellik ortak çalışıyor.

Yeni Mitsubishi Eclipse Boyutları

Yeni Mitsubishi Eclipse BoyutlarıDediğimiz gibi Eclipse orta büyüklükte bir SUV olarak üretime alındı. Buna göre uzunluğu 4,405 mm, genişliği 1,805 mm ve yüksekliği 1,685 mm olarak belirlenmiş. Baktığımızda Nissan Qashqai’nin 4,377 mm uzunluğuna ve Toyota’nın 4,360 mm sahip CH-R modeline göre uzun olduğu gözüküyor. Dingil mesafesindeki ekstra uzunluğu Eclipse’yi sınıfının en geniş iç hacimli SUV’larından biri yapıyor.

Yeni Mitsubishi Eclipse Motor Üniteleri

Yeni Mitsubishi Eclipse Motor ÜniteleriEclipse’ye koyulan motorların bir tanesi ülkemize uygun olurken, ikinci seçeneği uygun olmayabilir. Üniteler birisi benzinli ve diğeri dizel olmak üzere iki seçenekte sunulacak. Benzinli olan ünite 1.5 litre hacimli turbo beslemeli bir motora sahip. Dizel tarafında ise 2.2 litrelik hacimli bir ünite karşılıyor.

2.2 litre olan versiyonda 8 ileri otomatik şanzıman bulunuyor. S-AWC 4X4 sistemi 2.2 versiyonda standart olurken, 1.5’lik motor seçeneğinde 4×4 ve 4×2 olarak alınabilecek. 1.5 litrelik ünite 6 ileri manuel şanzıman veya CVT şanzıman ile satılacağı bildirildi.

Yeni Mitsubishi Eclipse Fiyatı

Yeni Mitsubishi Eclipse FiyatıYeni Mitsubishi SUV modelinin fiyatları daha belli olmasa da, en yakın fiyat tahminini yapabiliriz. Eclipse’in sınıfına oranlı fiyatlarına baktığımızda 105 bin TL ile 190 bin TL arasında bekliyoruz. En düşük benzinli versiyonu 105 bin TL, en yüksek 2.2 dizel 4×4 8 ileri versiyonun fiyatını 190 bin TL olarak tahmin ediyoruz.

Satış fiyatları bu şekilde geldiği sürece rakipleri ile doğru orantılı gözükecektir. Verdiğimiz fiyatların yukarısında bir ücretlendirmede ise sınıfından biraz pahalı olacağını düşünüyoruz.

Mitsubishi’nin yeni nesil SUV modeli Eclipse Cross modeli genel olarak baktığımızda orta boy SUV’lar arasında kendine güzel bir yer bulabilir. Karoser yapısının keskin hatlardan oluşması ve özellikle arka duruşunun farklılığı rakiplerinden ayrılıyor. Kalıplaşmış yapıları az da olsa kıran Mitsubishi, Eclipse Cross ile ara boşluğunu dolduracaktır. İç mekanın görüntüsü güzel, dokunmatik ekran ve touch pad ile farklı hava oluşturulmuş.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Dünyanın En Pahalı 10 Lüks Karavanı

İncelemiş olduğumuz Japon SUV‘un üreticisine büyük katkılarda bulanacağını düşünüyorum. Eclipse Cross’un teknoloji bakımından çoğu ilklere imza atmış bir firmadan çıkıyor olması da avantajına olacaktır. Peki incelemiş olduğumuz bu yeni SUV modeli hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.