Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Dacia-Renault Sandero Racing Spirit İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Yapı olarak oldukça ilgi çekici olan Sandero RS, farklı olmak isteyenlerin arabası olarak geliyor. Bakalım 2017 Yeni Sandero RS nasıl olmuş?
2017 Yeni Dacia-Renault Sandero Racing Spirit İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dacia‘nın veya Renault‘un Sandero için böyle bir şey yapabileceği hiç aklınıza gelir miydi? Dacia’nın 2007 yılında tanıtımı yapıp üretime aldığı Sandero modeli “güç gösterisi” için hazırlamış. Normalde de Sandero, hatchback versiyonlar arasında insanlar tarafından oldukça ilgi gören bir otomobildir. Bana göre bu aracın bu kadar tutmasının sebebi yüksek yapısından dolayı küçük bir SUV hissiyatı vermesinden olabilir. Rumen firmanın Logan tabanında ürettiği Sandero, karşımıza fazlasıyla güçlü çıktı. Sandero’nun neden Renault ismi ile anıldığından bahsedecek olursam; Renault veya bir takım firmalar alt markaları bazı ülkelere satabilmek ve ön yargı oluşturmamak  için kendi ismini kullanmaktadır.

Renault Sandero’yu Rusya, Mısır, Güney Amerika ve Güney Afrika ülkelerine kendi ismi ile göndermektedir. Aslında marka ve modeline bazılarının ön yargıyla yaklaşıyor olsa da, Renault’un Nissan markasına verdiği özen, Dacia markasına da verilmektedir. İlk çıkış modellerinin  malzeme kalitesi orta düzeyde yapılsa da, son çıkan yeni kasası ile kalite anlayışını üste çıkardığına inanıyorum. Zaten şimdi gördüğümüz Sandero RS‘den biraz da olsa anlayabiliyoruz.

Renault’un farklı ülke kıyafeti olan Dacia, Renault’un geliştirdiği motor ve özelliklerinden bu sefer fazlaca kullanmış diyebiliriz. Türkiye’nin en az yakan arabaları arasında anılırken, şimdi de en performanslıları arasında yer alması oldukça yüksek! Çünkü biraz sonra vereceğimiz özelliklerine çok şaşırabilirsiniz. Bakalım Dci ile anılan Sandero’ya nasıl bir mühendislik uygulaması yapmışlar.

İşte Karşınızda Dacia’nın RS’i Sandero:

Dacia Sandero’nun Yarış Ruhlu Olduğu Her Noktasından Belli!

Dacia Sandero'nun Yarış Ruhlu Olduğu Her Noktasından Belli!Sandero‘yu bu şekilde görmek şaşırtmadı! desem hiç inandırıcı olmayacaktır. Bu durumun aynısını Mini All4 Scrambler modelinde de yaşamıştık. Diğer yandan Sandero modeli Türkiye pazarı için de oldukça önem arz etmektedir. Gün içerisinde bir çok kere gördüğümüz bir otomobildir. Tabi, RS öyle olmayabilir!

GCM Yatırım Banner

Sandero RS Karoser Yapısı

Sandero RS Karoser YapısıSandero‘ya baktığımızda, bizim gördüklerimizden daha değişik olduğunu farketmişsinizdir. Kasa yapısı bazı ülkelere değişkenlik gösterirken, donanım olarak da bu farklar olmaktadır. Sandero RS‘in kasa yapısına baktığımızda bir çok parçasının ekstra olup, Clio‘dan bazı şeylerin alındığını görüyoruz.

Sandero RS Ön Görünümü:

Sandero RS Ön GörünümüDeğişkenlik ön kısımdan başlayarak arkaya doğru gittiğini görüyoruz. Yarışçı kimliğini belli etmek adına kırmızı şeritler ön plana çıkartılmış. Izgara kısmı Clio ile benzerlik gösterirken, Led aydınlatmalar ile desteklenen tamponu güzel durmuş. Zaten amblem altına koyulan “RS” yazısı her şeyi belli etmedir.

Sandero RS Profil Görünümü

Sandero RS Profil GörünümüSandero’nun yan kısmına doğru baktığımızda ön kısımdan gelen havanın hiç kesilmediğini görüyoruz. Hatta spor duruş tarzı biraz daha fazla diyebiliriz. Kırmızı detaylar profilde de iyi durmuş. Kapı altlarından geçilen şeritlerin arka kısımda Renault Sport işareti ile birleştirildiğini görüyoruz.

Renault’un Harika 4×4 SUV’u Koleos için Tıklayın.

Sandero RS Jant Yapısı:

Sandero RS Jant YapısıDikiz aynalarınında kırmızı kombinden sonra gözlerimizi jant kısmına çeviriyoruz. RS’e özel olarak Michelin Pilot 4 lastikler takılmış. Yapılan testlerde bu lastik sayesinde yolda yüksek tutuş sağlanmış.

Diğer taraftan 17″ siyah jant yapısı ve kırmızı fren kaliperleri, Ford’un hız şampiyonu RS tarzında yapılmış. Sandero RS’in buraya kadar olan kısmı için Renault’un havalı tarzda araba yapımı başarıyla sonuçlanmış diyebiliriz.

Sandero RS Arka Görünümü

Sandero RS Arka GörünümüArka kısmında özenli ve detaya önem verilerek yapıldığını görüyoruz. Bence Sandero sahiplerinin içleri biraz burulmuş olabilir. Açıkcası böyle dikkat çekici bir otomobile bende sahip olmak isterdim. Her noktası RS ismini taşıyabilecek şekilde dizayn edilerek, en azından Clio RS alamayanların ikinci seçeneği olacaktır.

Sandero RS Arka Tampon Yapısı:

Sandero RS Arka Tampon YapısıÇünkü Sandero RS’in neyi eksik? Arka stop farların desenli şeffaf formu, difüzörün kırmızı rengi ve spor egzoz uçları ile açıkça ne olduğunu belli ediyor.

Sandero RS İç Mekan Yapısı

Sandero RS İç Mekan YapısıRenault Sandero‘nun son kasası ile gördüğümüz iç mekan yapısı temel unsurlarda uyuşuyor. Renault, madem dışını RS yaptık, iç kısmı da aynısı olsun demiş. Dış tarafında düşünülen grafikler iç kısma da yansıtılmış. Aracın kokpit yapısına baktığınızda dış kısmı ile oldukça takım halinde geliştirilmiş.

Sandero Kokpit Yapısı

Sandero Kokpit YapısıSandero RS’in kokpit yapısının temelinde de siyah-kırmızı renkler var. Direksiyonunda kırmızı dikişler ve alt kısımda RS logosunu görüyoruz. Havalandırma mazgalları da kırmızı şerit ile çevrilmiş.

Sandero Gösterge Paneli:

Sandero Gösterge PaneliÜç ayrı kısımdan oluşan gösterge panelinin yuvarlak hız göstergesinin etrafına kırmızı çerçeve düşünülmüş.

Dacia’nın Hiç Bir Yerde Görmediğiniz Konsept Arabası için Tıklayın.

Sandero RS Koltukları:

Sandero RS KoltuklarıKokpit kısmında asıl RS kimliği koltuklardan daha çok belli oluyor. Koltukları nubuk-deri karışımı yan destekleri ekstra yükseltilmiş şekilde Sandero RS’e koyulmuş. Yani her şekilde hızlı bir arabada olduğunuzu hissedeceksiniz!

Dacia-Renault Sandero RS Motor Ünitesi

Dacia-Renault Sandero RS Motor ÜnitesiBu aracı ilk gördüğümde ilk olarak nasıl bir motor koymuş olabilirler diye merak etmiştim. Bir Japon kası Subaru Impreza STI kadar hissiyat vermeyebilir ancak, değerlerine baktığımızda tatmin edecek güçleri sunduğunu gördüm.

Sandero RS 2.0 Motor Ünitesi

Sandero RS 2.0 Motor ÜnitesiYukarıda nasıl bir motor koymuş olabilirler sorunun cevabı aslında bende Clio RS ünitesiydi. Sandero RS için daha farklı bir metod uygulanarak 2.0L motor koyulmuş. Mantıklı olanda bu aslında. Çünkü Clio RS’in yeri belli! İkinci defa değerleri yakın bir otomobil yapmak mantıklı olmayacaktı. Onun için Renault, bir önceki nesillerde kullanılan motoru tercih etmiş. Sandero RS bu üniteden 143 beygir güç sağlayabiliyor. Sandero RS’in hızlanması 8.5 saniye sürerken, maksimum hız değeri olarak 205 km/h veriyor. 100 km’ye çıkışını hızlı olarak kabul edebiliriz ancak, top speed konusunda pekte tatmin edici gözükmüyor. Olsun o, yine de bir RS!

Renault‘un beklenmedik şekilde çıkış yapan arabası Sandero RS‘i gerçekten beğendik. Renault’un Dacia altında da üreteceği Sandero RS’in bir çok ülkede ilgi göreceğini düşünüyorum. RS’in dış yapısının aynısını kendi standart Sandero‘sun da görmek isteyecek bir çok kişi olacaktır. Gerçekten kırmızı rengin orantılı kullanımı ve siyah renk ile kombini müthiş olmuş.

İç kokpitine baktığımızda orta düzey bir iç yapı görsekte yine de ilgi çekici yapmayı başarmışlar. Motor için düşünülen hacim yeterli olsa da güç olarak biraz düşük. Çünkü son çıkan araçların turbo benzinli ünitelere geçiş yapması, atmosferik motorlara artık ön yargı ile yaklaşmamıza neden oluyor. Yine de Sandero RS, bence orta düzeyli bir spor hatchback olarak tercih edilebilir. Peki, sizlerin Sandero RS için yorumlarınız neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.