Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen, ABD Ekonomisinde Resesyon Beklemiyor

Hazine Bakanı Yellen, Çin'deki ekonomik yavaşlamanın küresel ekonomide yayılma etkilerine neden olma riski taşıdığına işaret etti. Detaylar haberde;
Yellen, ABD Ekonomisinde Resesyon Beklemiyor
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bugünkü Grup 20 finans yetkilileriyle yaptığı toplantıda Hindistan’dan açıklamalarda bulundu. ABD’nin enflasyonunu düşürmede ilerleme kaydettiğine işaret eden Yellen, ABD ekonomisinin resesyona girmesini beklemediğini söyledi.

Bloomberg TV’ye konuşan Yellen, Çin’de yavaşlayan büyümenin diğer ülke ekonomilerine de sıçrayabileceği konusunda uyardı. Ancak ABD ekonomisinin enflasyonu düşürme yolunda iyi bir yolda olduğunu ve işgücü piyasasının güçlü kaldığını savundu.

ABD’deki büyümenin yavaşladığını anımsatarak, ancak ülkedeki işgücü piyasasının oldukça güçlü olmaya devam ettiğini belirtti. Amerika ekonomisinde bir durgunluk beklemediğini söyleyerek, ülkedeki son enflasyon verisinin oldukça cesaret verici olduğunu kaydetti.

Çin ABD’nin Haksız Ticaret Endişelerini Gideremedi

Çinli yetkililerin bu ayın başlarında yaptığı ziyarette özellikle ABD tarifeleri hakkında ciddi endişelerini dile getirdiğini anlatan Yellen, ancak Washington’un bunları ilk etapta uygulamaya koymasının altında yatan sebepleri haksız ticaret uygulamaları dahil ele almadığını bildirdi.

Yellen açıklamasında ABD’nin Çin üzerindeki gümrük vergilerini artırmasını tetikleyen haksız ticaret uygulamalarını ele almakta başarısız olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Tarifelerin dört yıllık gözden geçirilerek ne çıkacağının görülmesi gerektiğini ifade ederek, “Ancak altta yatan endişelerin henüz ele alınmadığını vurgulamak isterim. Ve ileriye dönük olarak bunun üzerinde çalışmamız gerekiyor.” dedi.

ABD’nin Çin’e giden yatırımları kısıtlayan yeni bir yürütme emri çıkaracağının bilgisini veren Yellen, bunların yarı iletkenler, kuantum hesaplama ve yapay zeka olmak üzere üç sektöre odaklanacağını iletti.

Yürütme emrinin bildirim gerekliliklerinin bir kombinasyonunu ve bu sektörlerin çok dar kapsamlı bir bölümünde yasakları içereceğinin altını çizdi. Söz konusu durumun ABD’nin Çin’deki yatırımını geniş ölçüde etkileyecek geniş kontrollerden oluşmayacağını da kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.