Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırılan Kamu Borçları 265 Milyar Lirayı Aştı

Kamu borçlarının affının sağlandığı yapılandırma paketine başvurularda sona gelinirken, talepte ve miktarda patlama yaşandı.
Yapılandırılan Kamu Borçları 265 Milyar Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ

Mart ayında Resmi Gazete ilanıyla yürürlüğe giren ve başvuru ile ödeme tarihleri uzatılan yapılandırma paketine talep eden vatandaşların sayısı 7 milyona yakın oldu.

Seçim döneminde çıkarılan ve Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak duyurulan kamu borcu affında Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı vergi dairelerine gelen başvurularda toplam 6 milyon 639 bin 482 yapılandırma dosyası hazırlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre düzenlemeye yapılan başvuruların sonucunda 4,5 milyon mükellefin toplam 265,4 milyar liralık kamu borcu yapılandırıldı.

Henüz başvuru süresi bitmemiş olan yapılandırma paketine talebin devam ettiği öğrenildi. Başvuru sisteminin bu ayın sonunda kapanacak olması ve son günün Kurban Bayramı tatiliyle çakışması nedeniyle tarih 3 gün daha uzatılmıştı.

Güncellemeyle birlikte başvurularda son gün 30 Haziran Cuma gününden, 3 Temmuz Pazartesi gününe alınmıştı.

GCM Yatırım Banner

İlk taksit ödemeleri de ertelenmiş, yapılandırılan borçlarının ödeme süresi 31 Temmuz’a çekilmişti.

İlk taksit için son ödeme tarihi bir ay ertelenirken, diğer taksitler için günlerde değişiklik olmadı.

Temmuz ayında borçların hem birinci hem de ikinci taksitlerinin birlikte ödenmesi durumu oluştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.