Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Borcu Yapılandırmasında Yeni Gelişme: Süre Uzatılıyor

Bu yılın başında yürürlüğe giren kamu borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemede, sürenin uzatılması kararının alınması bekleniyor.
Kamu Borcu Yapılandırmasında Yeni Gelişme: Süre Uzatılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından daha önce hayata geçirilen kamu borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularında yeni bir gelişme yaşandı. Son gelen bilgilere göre borçların yapılandırılması için gereken son başvuru tarihi bir ay uzatılıyor

Halihazırda yapılandırma kampanyası 31 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Yeni düzenleme ile bu süre 1 ay daha uzatılacak ve başvuru süreci 30 Haziran’da sona erecek. Bu değişiklik, ilk taksitlerin ödeme süresinin de 1 ay ertelenmesine neden olacak.

Süreç içerisinde 3,3 milyona yakın mükellefin başvuruda bulunduğu ve 180 milyar liraya yakın borcun yapılandırıldığı belirtiliyor. Resmi kayıtlara göre vergi dairelerine borcu olan mükellef sayısı ise 14 milyon 156 bin seviyesinde.

Mükellefler borçlarını peşin ya da taksitli şekilde ödeyebiliyor. Düzenleme 12 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yapılandırmaya ilişkin borçların büyük bölümünü trafik cezaları kapsıyor. Bunun yanı sıra tüm vergi, prim, askerlik, köprü, otoyol kaçak geçiş cezalarında yapılandırma kapsamında Belediyelerden kalan emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacaklar, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçlarını yapılandırmak mümkün oluyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.