Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borç Yapılandırma Paketi Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak duyurulan borç ve ceza affı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Borç Yapılandırma Paketi Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ

Milyonların beklediği yapılandırma paketi geçen hafta Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçtikten sonra “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları (YİKOB), il özel idareleri ve belediyeler ile ilgili alacaklara yapılandırma imkanı sunulacak.

Söz konusu alacaklar için 31 Aralık 2022 tarihi esas alınacak ve bu tarihe kadar biriken vergi, SGK primi, öğrenim kredisi, belediyelere olan borçlar ile adli ve idari cezalar başta olmak üzere kapsamlı borç ve ödemeler yapılandırılacak.

Silinecek adli ve idari cezalara trafik cezalarında verilen ceza puanları da dahil edilecek. Ancak alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet vermek suçlarından sürücülere verilen trafik idari para cezalarına istinaden verilen ceza puanları silinmeyecek.

Kanun ile birlikte deprem bölgesine ilişkin istisnai kararlar da yürürlüğe girdi.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda, kurumlar vergisi mükelleflerinden deprem vergisi için tek seferlik ek vergi alınacak, depremden etkilenen illerdeki mükellefler ise kapsam dışı kabul edilecek.

Depremzede durumundaki çalışanlarına yardımda bulunan işverenlere menfaatler üzerinden vergi ve prim kesintisi yapılmayacak.

Depremzedelere bedelsiz olarak konutlarını tahsis eden konut sahiplerinden emsal kira bedeli alınmayacak.

Deprem sonrası yıkılan ya da ağır hasarlı durumda olan binalar ile kullanılamaz hale gelen taşıtlardan vergi ve katkı payları alınmayacak, taşıtlar üzerinde vergi dairelerinin koyduğu hacizler varsa kaldırılacak.

Yapılandırma için başvurular 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar sürecek. İlk taksit ödemeleri 30 Haziran Cuma günü başlayacak.

İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet adresi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden veya bağlı olunan vergi dairesine şahsen ya da posta yoluyla başvurular kabul edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.