Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırma Paketinde İçerik Netleşti!

Geniş bir kesim tarafından takip edilen yeni yapılandırma paketinin içeriği, hayata geçirileceği tarih ve başvuru durumlarına ilişkin detaylar haberimizde…
Yapılandırma Paketinde İçerik Netleşti!
HABER GİRİŞ

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak kamuoyuna duyurulan borç affına ilişkin yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Vergi, prim ve ceza borçlarına getirilecek iyileştirmeleri içeren yasa teklifinin Meclis’e hafta içi getirildikten sonra yürürlüğe girmesi planlanıyor.

31 Aralık 2022 tarihine kadar biriken vergi, SGK primi, öğrenim kredisi borçları, belediyelere olan borçlar ile adli ve idari cezalar başta olmak üzere kapsamlı borç ve ödemelerin yer aldığı Torba Yasa Teklifi geçen hafta Cuma günü Meclis’e sunuldu.

Teklif, Salı gününde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemine alınacak ve Şubat ayının ilk haftasında yasalaşacak.

Yapılandırma paketinin içeriğine ilişkin detayları yazan yeminli mali müşavir Abdullah Tolu, şimdiye kadar açıklanan borç yapılandırma düzenlemelerinden farklı olarak, vade sayısının 4 yıla kadar çıkarıldığına dikkat çekti.

Şimdiye kadar ilan edilen yapılandırmalarda kesinleşmiş borçların en fazla 3 yıla kadar taksitlendirildiğini söyleyerek, bu değişikliğin borçluların lehine durum yarattığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Taksitlerin daha önce iki ayda bir 6, 9, 12 ve 18 eşit taksite bölündüğünü, yeni pakette taksitlerin yine eşit miktarlara bölüneceğini ekledi.

Belediye ve Kulüp Borçlarının Ödemelerinde Fark Var

Tolu, belediye ve kulüp borçlarını da içine alan yapılandırmada borç ödemelerinde fark olduğu detayına dikkat çekerek şöyle yazdı:

“Belediyeler ve spor kulüplerinde ise durum biraz daha farklı, bunlar kesinleşmiş borçlarını 10 yıl 120 eşit taksit şeklinde yapılandırıp ödeyebilecekler. Önceki yapılandırma düzenlemesinde belediyeler borçlarını yine 120 eşit taksitte, spor kulüpleri ise iki ayda bir ödemeli 36 eşit taksitte yani toplamda 6 yılda ödeyebiliyorlardı. Vade süresini 10 yıla taksit sayısını ise 120 eşit taksite çıkaran bu düzenleme spor kulüplerimiz için son derece önemli ve yerinde.”

Matrah ve vergi artırımına ilişkin ödemelerin vadesinde de artışa gidildiğini ekleyerek, “Peşin veya aylık dönemler halinde 12 eşit taksitte yapılabilecek. Önceki düzenlemede, yine 1 yılda 6 eşit taksitte ödenebiliyordu” dedi.

Taksit Atlatma Sayısı da Arttı

Yapılandırma kapsamında hazırlanan taksitlerin ödenmemesi durumunda uygulanacak prosedüre de yazısında yer veren Tolu, kanuna göre ilk 2 taksitin gününde ve tam ödenmesi şartlıyla, bir yıllık süre zarfında 2 veya daha az taksitin zamanında ve tam tutarında ödenmemesi durumunda söz konusu taksitin, son taksiti izleyen ayın sonuna kadar hesaplandığını ve gecikme zammıyla birlikte ödenmesi durumunda yapılandırmanın bozulmadığını hatırlattı.

Mevkut kanunda yer alan 2 taksit şartının yeni pakette 3’e çıkarıldığını söyleyerek, “Yapılandırmada vadenin 48 aya uzaması ve 48 eşit taksite çıkması, bir takvim yılı içerisindeki taksit ödememe sayısını da 2’den 3’e çıkardı” dedi.

Aylık Faiz Oranı Yüzde 0,75 Olacak

Yapılandırma kapsamında borçların peşin ödenmesinde faizin tamamı silinecek ve paket kapsamında uygulanacak faiz oranı da değişecek.

Tolu’nun bildirdiğine göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranı aylık yüzde 0,75 olarak belirlenecek ve bu oran yıllık yüzde 9’a tekabül edecek.

Konuya ilişkin görüş bildiren Tolu’nun yorumu ise “Gerçekten inanılmaz bir faiz oranı, yapılandırma için büyük bir fırsat” oldu.

Daha Önce Kapsam Dışı Bırakılan İdari Para Cezaları da Yapılandırılacak

Paket kapsamına idari para cezalarının da alınacağı biliniyor ancak bugüne kadar hazırlanan yapılandırmalarda kimi suçların para cezaları düzenleme dışında tutulmuştu.

Tolu, yeni yapılandırma paketinde, daha önce kapsam dışı bırakılan idari para cezalarının da düzenlemeye dahil edildiğini paylaşarak şöyle yazdı:

“Yeni Torba Yasa Teklifi ile düzenleyici ve denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları ile Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kaynaklı idari para cezaları ilk defa yapılandırma kapsamına alınıyor. İş dünyası açısından önemli bir düzenleme.”

2 Bin Lira Altındaki Borç Affında Başvuru Yapmaya Gerek Yok

Yeni yapılandırma paketi ile 31 Aralık 2022 tarihinden önce olup, 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan 2 bin lira altındaki tüm borçların silineceğini hatırlatan Tolu, “Borçlu adına tahakkuk etmiş borçlar esas alınacak, borçlunun müteselsil sorumluluk veya ikincil sorumluluk kapsamında ödemesi gereken tutarlar dikkate alınmayacak, bunlar kapsam dışında” dedi.

Teklif Şubat ayında yasalaştıktan sonra borçlular düzenlemeden faydalanmak için başvuruda bulunacak ancak söz konusu 2 bin lira ve altı borçlardaki affa ilişkin başvuru alınmayacak.

Tolu, konuyla ilgili açıklamasında, “Borçların silinmesi için vergi dairelerine başvuru yapmaya gerek bulunmuyor, vergi daireleri bu borları kendisi silecek, yasal takibe geçmeyecek” şeklinde ifade paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.