Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırma Paketinde EYT Sürprizi!

EYT düzenlemesinden faydalanmak için eksik primlerini yatırmak isteyenlerin merak ettiği yapılandırma paketine ilişkin detaylar geldi. Ayrıntılar haberde…
Yapılandırma Paketinde EYT Sürprizi!
HABER GİRİŞ

Kabine Toplantısı’nda görüşülecek olan yapılandırma paketine ilişkin yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak paketten yararlanacak vatandaşlar arasında emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanmak isteyenler de var.

Eksik prim borçlarını ödemek için yapılandırma paketinden yararlanmak isteyenlerin merak ettiği detaylar, toplantı öncesi paylaşıldı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre SGK prim borçlarındaki faiz oranı yeni paketle birlikte indirilecek. Böylece prim borcunda yaklaşık üçte birlik düşüş söz konusu olacak.

Bu hesaba göre 150 bin liralık prim borcunu ödemek isteyen bir Bağ-Kurlu 50 bin liralık indirimden faydalanarak borcunun 100 bin liralık kısmını ödeyecek.

Prim borcunu öderken de vatandaşlara uygun ödeme imkanı sunulacak. Taksit sayısının arttığı yapılandırma paketinde 4 yıla kadar çıkan taksitlerle ödeme takvimi oluşturulabilecek.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca peşin ödemelerde borç tutarı faizsiz alınacak. Taksitli ödemelerde ise yüzde 90 oranına kadar faizler silinebilecek.

Geçen Yılın Tarifesiyle Ödeme Yapanlar Dezavantajlı Konumda mı?

Ocak ayı itibarıyla SGK prim borçlarına yüzde 54 oranında yeni yıl zammı uygulanmış, 2023’te yasalaşacak EYT düzenlemesinden faydalanmak isteyenler zamlı fiyattan kaçınmak için 2022 yılı tarifesiyle borç başvurusunda bulunmuştu.

Yapılandırma paketinin Şubat ayında uygulamaya alınması beklenirken, geçen yılın tarifesi ile borçlarını ödeyenlerin dezavantajlı konuma gelip gelmediği sorusu gündemde yerini buldu.

Geçen yılın tarifesiyle 1 çocuk için 720 gün (2 yıl) doğum borçlanması yapan biri en az 49 bin 697 TL öderken, yeni yıl tarifesinde bu tutar en az 76 bin 861,44 TL oldu.

Askerlik borçlanmasında ise geçen yılın tarifesiyle 360 gün (12 ay) bedel en az 24 bin 848 TL iken bu yıl 38 bin 430,72 TL’ye yükseldi.

Yapılandırma paketinin açıklanmasının ardından vatandaşların başvuruları neticesinde yeni tutarlardaki indirim oranları netleşecek.

Yapılandırma sonrası ödenecek tutarlar netleştiğinde geçen yılın tarifesinin bu yıla göre avantajlı olup olmadığı ortaya çıkacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.